D A M D A N    D Ü Ş E N L E R İ N     H İ K A Y E L E R İ


NASIL İYİLEŞTİM?

4 - ALERJİK RİNİTTEN NASIL KURTULDUM?

Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi üyeleri, sağlıklı beslenme ile alerjik rinitten nasıl kurtulduklarını anlatıyorlar.

Siz de alerjik rinitten kurtulma hikayenizi paylaşmak isterseniz, Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Not : Bu yazı dizisindeki tüm iyileşme hikayeleri örnek olması için verilmiştir. Herkesin durumu kendine özeldir. Mutlaka doktorunuza danışınız.

______________________________________________________________________________________________________

Beste ÜNSAL PINAR

Çocukken çok sık hasta olurmuşum ve uyurken çok sık nefesim kesilirmiş. 3 yaşındayken duyma sıkıntısı da başlayınca, geniz eti, bademcik ve kulağa tüp takma ameliyatı olmuşum. Ameliyat sonrası nefes tıkanıklığı ve duyma sorunu geçmiş ancak çocukluğum boyunca ve sonrasında da çok sık nezle olurdum. İlkokul, lise, üniversite, her kış çok uzun süren nezle, öksürük, tıksırık şikayetim olurdu. Üniversiteden sonra çok fazla nezle olmasam da sürekli geniz akıntısı ve özellikle kışın başlayan ve bir ayı geçen öksürüğüm olurdu.

Aralık 2013’te Canan Karatay'a muayeneye gittim. Kronik alerjik rinit olduğumu, evimizde küf olduğunu, bunun çok ciddi bir sorun olduğunu, gerekirse evimizi dahi değiştirmemiz gerektiğini ve öksürüğün aylarca sürmeyeceğini söyledi. "Aşırı titiz annelerin çocukları, hasta olur, alerji olur." dedi.

Ayrıca evlerdeki nemden dolayı oluşan küflerin, soluma yoluyla vücuda girerek, alerjiye sebep olması dışında, karaciğere de çok büyük zararı olduğunu da ekledi. Çok şaşırmıştım. Alerjik riniti o zamana kadar ilk defa duymuştum.


Bir odada küf sorunumuz vardı. Biz bu sorunu, çamaşır suyu ile temizleyerek ve odayı havalandırarak çözmeye çalışıyorduk. Meğer daha da büyük bir yanlış yapıp, bir de çamaşır suyunu soluyormuşuz. Üstelik görünür küfleri temizlesek dahi, görünmeyen küfleri fark etmiyormuşuz.Karatay, "Gerekirse o evi terk edeceksiniz. Ayrıca banyodaki duşakabinlerden kurtulun. Onların lastikleri arasında da küf oluşur. Banyo derzlerindeki küflerden kurtulun. Ayrıca tüm kimyasal deterjanları topluyorsunuz ve aynen çöpe atıyorsunuz!" dedi.
Doktora gittiğimizde kış mevsimi olduğu için hemen badana yaptıramadık ancak sonraki yaz sonunda (Eylül 2014) tekrar oluşmaması için Okan Bey’den detaylı bilgi edinerek, tüm dışa bakan duvarlara içten izolasyon yaptırıp, tüm evimizi baştan badana yaptırdık. Uzunca bir süre evimizde kalmadan evi havalandırdık ve sonunda “gerçekten” temiz evimize geçtik.


          


Yanı sıra ev temizliğinde kullandığımız tüm kimyasalları (çamaşır suyu, matik çamaşır deterjanları, yumuşatıcılar, yer temizlik deterjanları, sıvı el sabunları vs) atıp, beyaz sabun, arap sabunu, sirke, limon tuzu, karbonat kullanımına geçtik. Çamaşırlar için makineye uygun, granül sabun deterjana geçtik. Bulaşık makinesinde karbonat + limon tuzu+sirke + kaya tuzu kullanmaya başladık. Elde yıkanan bulaşıklar için yine beyaz sabun ve arap sabununa geçtik. Bu konuyla ilgili detaylı yazıyı şurada bulabilirsiniz : YENİLEBİLİRMATİK

Tüm bu önlemlerin yanı sıra elbette sağlıklı beslendık ve çok kısa bir süre içinde, eşimde ve bende, aylardır süren tıksırık şeklindeki öksürükten ve aniden parlayan hapşırık krizlerinden tamamen kurtulduk. Sonrasında gelen mevsim kış olmasına rağmen, tekrar öksürük sıkıntısı da yaşamadık.


GLUTEN, ALERJİLERİN EN ÖNEMLİ SEBEPLERİNDEN BİRİ

Alerjinin çok önemli sebeplerinden biri de glutendir. Gluten, buğdayda bulunan bir proteindir. Bu protein, insan bedeninin kolay sindirebildiği bir protein değildir ve bağırsak florasını alt üst eder. Bağırsaklar, bağışıklık sisteminin %80'ini oluşturur. Alerjilerden ari ve sağlıklı bir vücut için bağışıklık sisteminin güçlü olması şarttır. Bunun için de bağırsak florası mutlaka sağlıklı olmalıdır.

Konu ile ilgili Prof. Dr. Ahmet Aydın'ın ve Prof. Dr. Canan Karatay'ın önemli yazılarını bulacağınız Gluten dosyamızı okumanızı öneririz.EVİMİZİN "GERÇEKTEN" TEMİZ OLMASI ALERJİ TEDAVİSİNDE ÇOK ÖNEMLİDİR

Ziraat Mühendisi Erkan Şamcı’nın “Ekolojik Temizliğin Kitabı” isimli kitabından, bu önemli konuya dair kısa bir özet ;

“Dünyada, hasta bina sendromu diye bir şey vardır. Yaşam koşulları içinde evimizi kendimiz kirletiriz. Deterjanlar, laminant parkeler, mobilyalar ve boyalı yüzeylerin tümü toksik buhar üreterek evde hava kirliliğine neden olur. Yemek pişirirken kullanılan gaz dahi evdeki havayı kirletir. Evimiz gereğinden fazla sıcak ve nemli olursa, küfler, mantarlar, bakteriler için yaşam ortamı oluşur. Evin sıcaklığı 19-23 derece arası, nem oranı da %40 - %50 arası olmalıdır. Nem %79’un üstüne çıktığında küfler, mantarlar, bakteriler oluşmaya başlar. Bunlar da hastalıklara neden olurlar. Hasta olmamanın en önemli yolu, temiz havayı solumaktır. Evin havası çoğu zaman dışarının havasına göre 5 kat daha kirlidir. Ev içindeki toksinler, dışarıdakilerden daha tehlikelidir. Çünkü evdeki kimyasal kalıntılar dağılmayıp, kapalı alan içerisinde kalırlar. Bu durum astım, kanser ve daha birçok ciddi hastalıklara yol açar. Özellikle erken gelişme dönemindeki çocukların (6-8 yaşına kadar) akciğerleri gelişme dönemindedir. Bu yüzden her gün en az iki defa, on dakikalığına evimizi havalandırmalıyız.”

Özellikle alerji sorunu olanlara ve ekolojik temizlik meraklılarına, Erkan Şamcı'nın kitaplarını öneririz. Birçok faydalı bilgiye ulaşacaksınız.

______________________________________________________________________________________________________

"Damdan Düşenlerin Hikayeleri - Nasıl İyileştim?" serisinin tüm yazıları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://woto.com/damdan-dusenler

1) Gut hastalığını nasıl yendim?

2) Karaciğer değerlerimi nasıl düzelttim?

3) Crohn ve IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) hastalıklarını nasıl yendim?

4) Alerjik rinitten nasıl kurtuldum?

5) Çağın hastalığı fibromiyaljiden nasıl kurtuldum?

6) Tiroidimi aldırmaktan nasıl kurtuldum?

7) Romatoid artritten nasıl kurtuldum?

8) İlaçsız, reflü ve gastritten nasıl kurtuldum?

9) Depresyon ilaçlarından nasıl kurtuldum?

______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz