D A M D A N    D Ü Ş E N L E R İ N     H İ K A Y E L E R İ

NASIL İYİLEŞTİM?

         9-  DEPRESYON İLAÇLARINDAN NASIL KURTULDUM?

       Not : Bu yazı dizisindeki tüm iyileşme hikayeleri örnek olması için verilmiştir. Herkesin durumu kendine özeldir. Mutlaka doktorunuza danışınız.


                DEPRESYON MU, OMEGA 3 EKSİKLİĞİ Mİ?

       Bundan tam 19 sene evvel tanıştım depresyon tanısı ile. Psikolojiye bağlı herhangi bir rahatsızlık teşhisi konanlar iyi bilir. Doktor doktor gezip her türlü (olduğu sanılan rutinler) tahlil, tetkik yapıldıktan sonra adı konulamayan hastalığınız için biçilmiş kaftandır "rahatsızlığınız psikolojik" cümlesi... Kaç tane doktor D vitaminimi ölçtü? B 12 mi yükseltmem gerektiğini söyledi bu süreçte? Kaçı omega 3 ile tanıştırdı beni? Koca bir hiç..Ben yıllarca rahatsızlıklarımın psikolojik olduğuna inandırıldım ve gereksiz yere antidepresanlara maruz kaldım. 17 sene boyunca bulantı-kusma, tamamen psikolojikti doktorlara göre. Hep bir gerginlik hep bir sinirlilik, panik halleri... Ara sıra bırakma cesaretinde bulunduğum fakat dönüp dolaşıp yine kendimi antidepresanların içinde bulduğum yıllarım geçti gitti.. Bunun üzerine son 5 sene de ibs eklendi sorunlarıma. Ne önerildi dersiniz? Antidepresan!... "Psikolojim normal doktor bey, mutsuz değilim, ama neden İBS yim başka bir nedeni olmalı?" dediğimde ise psikolojimin bozuk olduğuna ikna edildim. İşte asıl o vakit psikolojimin bozulmaya başladığını söyleyebilirim.. Hayattan artık kopmaya başlıyorsunuz, antidepresanlar size çözüm olmuyor. İşte tam da hayattan kopma emareleri gösterirken Karatay diyeti ile tanıştım. Diyete kendimce başladım. SAĞLIKLI YAŞIYORUZ sayfası ile de tesadüfen tanıştım o dönem. Takviyelerden bahsediyorlardı. Diyeti en iyi nasıl uygulayacağımızı en detaylı şekilde anlatıyorlardı. Karatay diyeti kitabını bu sayfa ile tanışınca aldım. Başta kaçamaklarla uygulamaya çalıştım.Takviyeleri kendimce alıp vitamin değerlerimi yükseltmeye çalıştım. D vitaminimi 160 ng ml üzerine çıkarmayı başardım 2 ayda. B12 seviyemi ise 835 pg/ml yapmıştım. Omega 3 kullanıyordum 4 adet ve yanında 1 antioksidan. D vitamini kullandığım için de düzenli olarak K2 kullanmaya başlamıştım. 

               DİYET SÜRECİ 
          İntolerans testimde çıkan besinleri ise hayatımdan çıkardım. Gluteni ve Şekeri kestim. Her şey biraz daha iyi gitmeye başlamıştı. Fakat hala en düşük dozda da olsa antidepresan kullanıyor, bırakmaya cesaret edemiyordum. Böylece 1 seneyi devirmiş oldum. Canan Karatay'a olan randevu vaktim gelmişti.

           BÜYÜK GÜN

           17 Haziran 2015. Canan hocamın tepeden tırnağa en detaylı şekilde soru ve muayenesi ile teşhisim konmuş, sorunumun alerjik kökenli olduğu, bağışıklık sistemimin çöktüğünü bu nedenle D vitaminimi 500 ng /ml seviyelerine çıkarmam gerektiğini söylemişti. 

            Buna mukabil bir reçete hazırlayarak, D vitamini dopingi ile sonrasında her hafta olmak üzere iğne, B12 takviyesi, ve günlük sabah 4 adet ve akşam 4 adet trigliserid formunda saf omega 3 ayrıca, omega 3 ün yanında kullanabileceğim 1'er adet antioksidan (CoenzQH) yazmıştı. (Bakınız takviyelerimiz için : http://woto.com/gida-takviyeleri )

Bana hamsi salamura tarifi (TARİF İÇİN: http://woto.com/hamsi-salamura) vererek her gün hamsi salamura yemem gerektiğini, ayrıca Keten tohumu tüketmemi söylemişti. Omega 3 üzerinde durmuş ve henüz okumamış olduğum kitabı olan "Karatay diyeti ile beslenme tuzaklarından kurtuluş rehberi" ni hediye etmişti. Bunu mutlaka okumalısın dedi. Nedenini okuyunca anladım OMEGA 3 ! Üstüne basa basa vurgulamış kitabında da. Ayrıca bana sıfır şeker-sıfır gluten diyeti verdi. Kaçamaksız!..

Ayrıca tüm kimyasalları tamamen bırakmam gerektiğini söyledi. Temizlikte kullanabileceğim malzemeler hakkında bilgi verdi. (Bakınız: http://woto.com/dogaltemizlik )Ben tüm dediklerini uygulamaya başladım. Zaten evvelinde uyguluyordum, Farklı olarak sıfır şeker diyetine geçmiştim, ve yüksek miktarda omega 3 vardı reçetem ve diyetimde. Omega 3'ün Depresyon, anksiyete, panik atak gibi belirtilerin üzerinde çok büyük etkisi olduğunu okusam ve bilsem de, aslında vücudun bir bütün olduğunu unutmamak gerek. Karatay diyetini yapıp sağlıklı beslenmeden, diğer vitamin eksikliklerini tamamlamadan yalnızca omega 3 kullanarak mucize yaratması beklenemez. 
             TAM 1 AY!
             Bir ay sonra 17 sene boyunca bırakamadığım o (güya!) muhteşem yardımcılarım olan antidepresanlarımı bir günde bırakmış, biraz ani bırakmış olmanın verdiği yoksunluğu yaşamış ama kısa bir sürede 2-3 günde atlatmıştım. Sanki hiç kullanmamışcasına hayata devam etmeye başladım. O antidepresanları kullanırken dahi bulamadığım huzuru, sakinliği, yaşadım şükrederek. İkinci kez Canan hocaya kontrole gittiğimde antidepresanımı bıraktım demiştim ve yüzündeki gülücüğü görmeliydiniz. Evladı için sevinen bir anne gibi. O gün bu gündür ikinci annem derim kendisine. Beni yeniden hayata bağladığı için. 


Tüm bunları düşündüğümüzde şöyle bir sonuç çıkıyor işte, "DEPRESYON DİYE BİR ŞEY YOK!, OMEGA 3 EKSİKLİĞİ VAR."


"Damdan Düşenlerin Hikayeleri - Nasıl İyileştim?" serisinin tüm yazıları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

  http://woto.com/damdan-dusenler

1) Gut hastalığını nasıl yendim?

2) Karaciğer değerlerimi nasıl düzelttim?

3) Crohn ve IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) hastalıklarını nasıl yendim?


4) Alerjik rinitten nasıl kurtuldum?

5) Çağın hastalığı fibromiyaljiden nasıl kurtuldum?

6) Tiroidimi aldırmaktan nasıl kurtuldum?

7) Romatoid artritten nasıl kurtuldum?

8) İlaçsız, reflü ve gastritten nasıl kurtuldum?

9) Depresyon ilaçlarından nasıl kurtuldum?

       ÖZGEN ÖZEN


______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz