EMZİREN ANNELERE 20 HATIRLATMA

Dr Esra Çağlar

https://www.facebook.com/dresracaglar

1- Sütünüz ne kadar olursa olsun, emzirerek bebeğinizin bedensel ve ruhsal gelişimi için en doğrusunu yaptığınızı unutmayın. İlk günlerin getirdiği zorluklar giderek azalacak, ileride geriye bakıp devam ettiğiniz için kendinizi tebrik edeceksiniz.

2- "Sütün yetiyor mu?" sorusuna asla kulak vermeyin.

3- Kendinize emzirme konusunda size destek olacak birisini seçin. Bu eşiniz, daha önceden bebegini emzirmiş olan bir arkadaşınız ya da anneniz olabilir.

4- İnternet'te emzirmeyle ilgili destek guruplarına üye olun. 

5- Lanolin içerikli bir meme ucu kremi kullanın.

6- Doğumdan sonra mümkün olan en kısa zamanda emzirmeye başlayın.

7- İlk 6 hafta sütünüzün artması için sık sık emzirin.

8- Arada sütünüzü sağın. Her emzirmeden sonra ya da emzirirken aynı anda diğer göğsünüzü sağabilirsiniz. Emzirdikten sonra ayni göğsünüzü sağmanız da sütünüzü arttıracaktır. Çalışmalar elle sağmanın pompadan daha etkili olduğunu gösteriyor. Ancak bu çok yorucu olacağından her seferinde yapmanız mümkün olmayabilir.

9- Gece sütünüz daha fazla olacağından gece emzirmenin yanında sütünüzü sağmanız faydalı olacaktır.

10- Yapılan son bilimsel çalışmalara göre, anne sütü bebeğin emdiği anda salgılanıyor. Yani bebek sadece anne emzirmeye başladığında göğsündeki süt miktarından daha fazlasını emiyor. Bebeğin emme refleksi göğüs pompalarndan daha güçlü olduğundan, bebek sağdığınız süt miktarından daha fazlasını emiyor. Sağdığınızda fazla süt gelmiyorsa endişelenmeyin!

11- Sağlıklı beslenin. Omega 3 bebeklerin beyin gelişimleri için çok önemli. Somon balığı, semiz otu gibi Omega 3'ten zengin yiyecekler tüketin. Emziren anneler için özel vitamin ve Omega-3 takviyesi alabilirsiniz.

12- Sağlığınız açısından bir problem olmadığı takdirde sütünüzü arttırmak için bira mayası, mercimek tüketin. Bol miktarda su için. Rezene ve çemenotu alın.

13- Bebeğinizle tenlerinizin temas etmesi, hem aranızdaki bağı güçlendirecek, bebeğinize güven duygusu aşılayacak hem de sütünüzü arttıracaktır. Bebeğiniz göğsünüz üzerinde bir süre kalınca sütünüzün geldiğini göreceksiniz. Bezden yapılmış kangurular bu konuda size yardımcı olabilir.

14- Bebeğinizin emzirirken uykuya dalıp dalmadığına dikkat edin. Eğer emzirmeye devam edecekseniz uyandırmanız gerekebilir. Fazla ısınmaktan uyuya kalmamasına özen gösterin. Uyandırmak için göğsünüzün üzerine hafifçe bastırın. Böylece bebeğinizin ağzına süt akacak ve tekrar yutkunmaya başlayacaktır. Yanaklarını ya da sırtını okşayın. Yine de uyanmazsa memeden çekip tekrar baştan başlayın.

15- Bebeğinizi emzirmek için ağlamasını beklemeyin. Dudaklarını büzüştürme, başını ileri geri sallama (ağaçkakan hareketi) gibi davranışlar bebeğinizin acıktığını gösterir.

16- Kucaklama, ters kucaklama, koltuk altı, yatarak gibi değişik emzirme pozisyonları öğrenin. 

17- Koltukalti pozisyonunun daha derin bir kavrama sağladığı söyleniyor. Kavrama tekniğinizin doğru olduğundan emin olun. Doktorunuzdan yardım isteyin.

18- Kendinize beğendiğiniz bir emzirme önlüğü ve rahat bir emzirme yastığı alın.

19- Kendinize zaman ayırın. Akşamları sütünüzün en az olduğu zaman olacaktır. Eğer mümkünse akşam biraz uyuyup dinlenin ve sağdığınız sütü bebeğinize başkası versin. Uykusuzluk ve stres sütünüzü azaltacaktır.

20- Elinizden geleni yaptığınız halde emzirmeye devam edemiyorsanız kendinizi suçlu hissetmeyin. Emzirmenin yararları ne kadar çok olursa olsun, sağlıklı bir bebek ve bebeğinizle güzel bir ilişkinin tek şartı değil. Bebeğinize sağladığınız bakım, onu kucaklamanız, onunla konuşmanız, beraber dans etmeniz de aranızdaki özel bağı güçlendirecektir. 

 

20.08.2013