En İyi Ceviz Hangisi?

Bugün ceviz tadımı yaptık (03.02.2013 Saat 11:00)

 

Kırşehir Kaman Cevizi en iyi ceviz seçildi. 

Türkiye’nin iyi cevizleri yurtdışına ihraç edilirken Çin, Rusya ve Şili ‘nin cevizleri de Türkiye’ye ithal edilip satılıyor. Kuruyemişçilerden aldığımız cevizlerin büyük bir bölümü ithal cevizler. Biz “Sağlıklı Besleniyoruz” ekibi olarak ülkemizdeki en iyi cevizi nasıl seçebiliriz diye yola çıktık. 

Öncelikle Türkiye’nin en iyi cevizlerinin üretildiği 5 yöreyi kendi aramızda belirledik. Bunlar sırasıyla;

  1. Kırşehir Kaman cevizi, (İrtibat kurulacak kişi: Ecz. Deniz İkizoğlu 0505 567 61 83 - 0386 712 26 46)
  2. Tokat Niksar cevizi,
  3. Malatya Hekimhan cevizi,
  4. Erzurum Tortum cevizi,
  5. Bitlis Adilcevaz ceviziydi.

Bitlis Adilcevaz’da bu sene yeterince ceviz çıkamamış. Dolayısıyla 4 yöreden ceviz getirttik ve bugün Datça Yeşim Bar’da toplanıp cevizlerin tadına baktık. Yerli cevizlerimizin hepsi ayrı ayrı çok güzel... Şayet cevizin ceviz gibi tadını almak istiyorsanız ithal ceviz yerine yerli ceviz yemelisiniz. Size en yakın ceviz ağacının cevizi emin olun ki ithal cevizlerin hepsinden daha güzel.

Bugün bu 4 ceviz numunesini Datça’daki Kaptan Kuruyemişteki iki kişi dâhil, 13 kişiye tattırdık. 1 Arkadaşımız Tokat Niksar Cevizini çok beğendi. Diğer 12 kişi ise Kırşehir Kaman Cevizini beğendiğini ifade etti. Demek ki biz bu sene Kırşehir Kaman cevizi yiyeceğiz. Diğer cevizler kötü mü? Hayır, asla kötü değil. Hepsi ithal cevizlerden çok çok daha iyi… 

 
   
 

SAĞLIKLI YAŞIYORUZ

 
 

Nurçin & Okan Çağlar