GIDA TAKVİYELERİMİZ

Biz okuyup öğrendikçe Türkiye'deki mevcut gıda takviyelerinin yetersiz olduğunu, hatta bazılarının zararlı katkı maddeleri içerdiklerini gördük. Kendimize yurt dışından zararsız ve biyoyararlanımı en yüksek formlarda ürünler getirip kullanmaya başladık.

Ancak birçok takipçimizin yurt dışından getirme imkanı olmadığı için Türkiye'deki takviye üreticisi firmalara talepte bulunup bazı ürünleri üretmelerini rica ettik. Böylece Türkiye'de ilk kez içinde zararlı katkı maddeleri bulunmayan doğal formlarda gıda takviyeleri üretilmesine vesile olduk.

Bu ürünleri daha önce bazı eczanelerden indirimli olarak alabiliyorduk ancak bu konuda bazı sorunlar yaşanınca biz de en nitelikli ürünleri en uygun fiyatlara tüm eczanelerden alabilmek için Sağlıklı Yaşıyoruz 5 Yıldız modelini tasarladık ve hayata geçirdik.

Sağlıklı Yaşıyoruz logosu üzerindeki 5 yıldızın anlamı: Gıda takviyeleri konusunda Sağlıklı Yaşıyoruz olarak dünyada bir ilke imza attık. İlk kez bilinçli bir tüketici topluluğu kendi ihtiyaçlarına ve belirlediği kriterlere uygun gıda takviyesi üretilmesini sağladı / sağlıyor. 

Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu’ndaki doktorlarla en çok ihtiyaç duyulabilecek gıda takviyelerini, bunların yararlanımı yüksek formlarını belirledik. Sağlıklı Yaşıyoruz prensip olarak asla üretim işine girmeyecek, ancak aktif bir denetim rolü üstlenecektir...

Biz bugüne kadar Sağlıklı Yaşıyoruz ve kurucuları olarak bir tek kuruş para kazanmadık ve bundan sonra da asla kazanmayacağız. Sağlıklı Yaşıyoruz bir gönüllüler hareketidir ve hep öyle kalacaktır. Bizim için çok önemli olan bu konuyu hatırlattıktan sonra belirlediğimiz kriterleri aktaralım. 

Sağlıklı Yaşıyoruz logosunun içinde ️ görüyorsunuz.  Bu 5 yıldız, ürünün Sağlıklı Yaşıyoruz’un belirlediği kriterlere uygun olduğunu ifade ediyor. Nedir bu kriterler?

️ 1. YILDIZ: KALİTELİ HAM MADDE

Kullanılan ham maddenin, dünyanın en kaliteli ham maddeleri arasından seçildiğini gösterir. Ham madde AB ülkeleri, ABD, Kanada, Japonya, Singapur gibi bu konuda ihtisaslaşmış ülkelerden alınacak, ikinci sınıf ucuz ham maddeler kullanılmayacaktır. Ürünlerde varsa patentli ham madde kullanılacaktır. Omega-3 ham maddesi GOED belgeli olacak, üretilen her parti ürün için ise IFOS onayı ayrıca alınacaktır.

️ 2. YILDIZ: KALİTELİ TESİSTE ÜRETİM (GMP BELGELİ)

Üretimin, Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş GMP (Good Manufacturing Practice - İyi Üretim Uygulaması) belgesine sahip bir fabrikada yapıldığını gösterir. Bu belgeye sahip bir tesisin farklı bir zone-bölgesinde üretilmiş olabilir. 

️ 3. YILDIZ: DENETİM

Ürünlerin Sağlıklı Yaşıyoruz’un denetimine açık olduğunu, SY'nin dilediği bir zaman, eczane rafından rastgele seçilecek örneklerin yurt dışında akredite olmuş bir laboratuvarda analizinin yaptırılacağını ifade eder. Bunun için gerekli olan tüm masraflar üretici firma tarafından karşılanacaktır. Analiz sonuçları Sağlıklı Yaşıyoruz Instagram ve Facebook sayfalarından duyurulmaktadır.  


️ 4. YILDIZ: EĞİTİM

Ürünlerin tanıtım dokümanlarının hazırlanacağını ve son kullanıcıya doğru bilgilendirme yapılması için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade eder.

️ 5. YILDIZ: EN UYGUN FİYAT VE TEV’e BAĞIŞ

Ürünlerin fiyatının, eczanelerde satılan MUADİL ÜRÜNLERİN FİYATLARININ YAKLAŞIK YARISI düzeyinde olacağını ifade eder.  Ayrıca satışı yapılan 50 TL’ye kadar olan ürünlerde 1 TL ve sonraki her bir 50 TL için de 1 TL ilave edilerek bulunacak miktar, TEV’e (Türk Eğitim Vakfı), Sağlıklı Yaşıyoruz Burs Fonu'na üretici firma tarafından bağışlanacaktır. 


Nisan 2020 itibarıyla Sağlıklı Yaşıyoruz-VeNatura Burs Fonuna yatan toplam miktar 573.285 TL'dir. Tıp Fakültesi, Eczacılık ve Beslenme ve Diyetetik bölümlerinde okuyan 50 öğrenciye burs verilmektedir.

SY 5 Yıldızlı VeNatura ve Moore Ürünleri


VeNatura gıda takviyelerin güncel listesine www.venatura.com.tr adresinden ulaşabilir,  Instagram VeNatura.trsayfasından takip edebilirsiniz

Biz prensip olarak tüm ürünlerin eczanelerde satılmasını arzu ediyoruz. Ancak Covid-19 salgını süresince özellikle evden çıkamayan 65 yaş üstü kişilerin mağdur olmaması için firmalardan bu süreçte internet üzerinden online satış yapmalarını rica ettik ve Vefa İlacın sahibi olduğu VeNatura ürünleri eczanelerin yanı sıra  www.venatura.com.tradresinden satılmaya başlandı. (100 TL üzerine kargo bedeli ödemiyoruz.)  

SY 5 Yıldızlı Moore markasını üreten İnoliva firması ise sadece eczanelerden satış yapmaya devam etmektedir. Moore firması ürünlerine www.mooreforme.com adresinden veya Moore Türkiye İnstagram sayfasından ulaşabilirsiniz. 

NEDEN GIDA TAKVİYESİ KULLANIYORUZ

Yediklerimizden, içtiklerimizden ve güneşten vitamin ve mineralleri yani mikro besinleri yeterince alamadığımız için gıda takviyesi kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu dosyada aktarılanlar bizim doktorlarımızın önerileri ve okuduğumuz yayınlardan yaptığımız çıkarımlara, yaşımıza, yıpranmışlığımıza, tahlil sonuçlarımıza göre kullandığımız gıda takviyeleri ve bizim kullanım biçimimizdir, hiç kimseye öneri niteliğinde değildir. Gıda takviyesi kullanımı bireyseldir, herkes doktorunun tavsiyelerine göre kullanmalıdır. 

D3 Vitamini Hikayemiz


Burada bizim D vitamini hikayemizi okuyorsunuz. Biz artık D3K2 kullanıyoruz. Bununla ilgili bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

Yaz aylarında her gün öğle saati 20 dakika usulüne uygun koruyucusuz güneşlendiğimiz günlerde D vitamini takviyesi almıyoruz. (3) UVB ışınlarının bulunduğumuz yere ulaşmadığı zamanlar ve usulüne uygun güneşlenemediğimiz günlerde D3 vitamini takviyesi alıyoruz. (4) 

Biz 2013 yılından beri D Vitaminimizi 100 ng/ml'nin üzerinde tutuyoruz. Nasıl olduğunu aktaralım. Önce eski doktorumuzun önerisi doğrultusunda D Vitamini tahlilimizi yaptırdık ve 300.000 IU'luk D Vitamini ampulünü mevsimine göre 15 günde veya ayda bir kullanmaya başladık. Tabii ki o yıllarda bu ampulün içinde BHT E321- (Butilli Hidroksi Toluen) olduğunu bilmiyorduk.  

Daha sonra okuduğumuz makalelerden öğrendik ki D Vitamininin günlük dozlarla alınması çok daha sağlıklı. Bu konuyu “D Vitamininin İşlevleri”  başlığıyla paylaştık.  Google'da "D Vitamini yarılanma ömrü" diye aratacak olursanız ilk sırada bu dosya çıkacaktır, mutlaka bu dosyayı inceleyin. 

Türkiye'de o dönemde günlük 10.000 IU alabilmek için; 

▪️ Bir damlasında 133 IU (Ünite) bulunan, BHA (E 320)  (Butilli Hidroksi Anisol)  içeren D vitamini damlasından 75 damla

▪️ Bir pufunda 400 ünite bulunan nano spreyden 25 puf, 

▪️ Bir tablette 1000 IU olan ithal ürünlerden 10 adet gerekiyordu. 

Tabii ki bunlar bize akılcı görünmedi ve yurt dışından hiçbir katkı maddesi olmayan ürün getirip kullanmaya başladık.  

Yurt dışından ürün getirme imkanı olmayıp benzer dozlarda ürün kullanmak isteyen arkadaşlarımız ise mecburen BHA’ya razı olup 75 damla D Vitamini almaya başladılar.  Kar zarar hesabı yapınca tabii ki D Vitamini kazancı, BHA'nın zararından daha fazlaydı. Birçok doktor bir şişesinde 50.000 ünite bulunan D Vitamini damlasını, haftada bir şişe olarak önermeye başladı.   

Biz yazın D Vitamini takviyesi kullanmadan her gün usulüne uygun olarak güneşleniyoruz. Yaz sonunda  D Vitamini düzeyimiz 110 - 130 ng/ ml civarında çıkıyor. Güneşlenmediğimiz aylarda ise her gün 10 bin ünitelik D Vitamini takviyesi alıyoruz. Ancak ister D Vitamini takviyesi alalım istersek de usulüne uygun olarak güneşten doğal yollardan D Vitamini sentezliyor olalım her gün 100 mcg K2 Vitamini  (Ocak 2018'den beri 200 mcg K2 Vitamini) alıyoruz. Nurçin 2019 yaptırdığı kemik yoğunluğu ölçümü sonrasında osteoporoz riskine karşı doktorunun önerisi ile bir kapsülde 1250 mcg K2 bulunan bir K2 kompleks takviyesinden günde 2 adet kullanmaya başladı. Bir kapsülde 1000 mcg MK-4, 250 mcg MK-7 formunda K2 vitamini bulunuyor. Bu ürünü yurt dışından getirdik. Ancak Vefa İlaç'tan böyle bir ürün üretmelerini istedik. Çok yakında bu şekilde bir K2 kompleks damlası piyasaya çıkacak.

BHA (E320) ve BHT (E321) nedir? 

Bu iki  madde ile ilgili Kemal Özer'in yazdığı "Yediklerinizin İçinde Ne Var" kitabında Sayfa 97'de   aynen şöyle diyor: 


Prof. Dr. Ahmet Aydın'a göre D vitamini günlük idame dozu ne kadar olmalı? 


       HER KİLO İÇİN 100 IU D3 VİTAMİNİ UYGUNDUR!

Rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın Hoca Beslenme Bülteni sitesindeki “Bütün Yönleriyle D Vitamini” başlıklı yazısında  özetle şunları söylüyor:

▪️ D vitamini almanın ideal yolu güneşlenmektir. Ama maalesef çok büyük bir bölümümüzün D vitamini düzeyleri son derece düşüktür. Bu nedenle takviye almak şarttır. İdeali takviyeye başlamadan önce 25 OH D vitamini düzeylerimizi ölçtürmektir. Normal düzeyler 40-110 ng/mL arasındadır.

▪️ İğne yapılmasına gerek yoktur, çünkü ağızdan alınan da aynı derecede etkilidir.

▪️ Resmi çevreler günde 400 İÜ D vitamini önerirken dünyanın en önemli D vitamini uzmanları günlük fizyolojik D vitamini ihtiyacının bu rakamların en az 10 katı, yani en az 4000-10000 İÜ olması gerektiğini söylemektedirler.

▪️ 2.5 kg’ın altındaki çocuklara D vitamininin günlük damla olarak verilmesi tercih edilir. Her kilo için 100 İÜ uygundur. 

 Bu yazının tamamını okumanızı tavsiye ederiz. 

 Dr. Bruce W. Hollis: “Günde 10.000 IU'ya kadar dozlar ve dolaşımda 100 ng/ml düzeyinde 25(OH) D olması insan fizyolojisi için normaldir, toksik olarak nitelendirilmemelidir.” 

Biz hem rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın hocanın yazısını hem de Dr. Hollis'in yazısını referans alarak, takviye aldığımız günlerde 10.000 IU D3 Vitamini alıyoruz.

Çocuklarda D vitamini

Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu üyesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz 'ın daha önce paylaştığımız günlük idame dozu önerileri:  

                

Hande hoca çocuklarda D vitaminini 70 ng/ml seviyesinde tutmaya çalışıyor. Yüksek doz önermediği için 11 yaşından küçük çocuklarda ayrıca K2 vitamini de tavsiye etmiyor.

Bizim kullandığımız takviyeler:

1. D3K2 Vitamini / K2 VİTAMİNİ / K2 KOMPLEKS


D3 vitamini takviyesi aldığımızda veya güneşlendiğimizde vücudumuzdaki D vitamini düzeyi yükseliyor. D vitamini düzeyi yüksek olduğunda kalsiyum emilimi artıyor. Kalsiyumun damarlarda birikmemesi, böbreklerde taş yapmaması, kemikler ve dişler gibi gereken yerlere yönlendirilmesi için K2 vitamini gerekiyor. Her gün iki üç yıl olgunlaşmış peynirden 100 gram civarında yiyemediğimiz, yeterince sadeyağ da kullanmadığımız için K2 vitamini takviyesi kullanıyoruz. (5) (6)

Biz D Vitaminimizi doktorumuzun önerisiyle 100 ng/ml düzeyinde tutmaya çalışıyoruz.  Bunu sağlayabilmek için Prof. Dr. Ahmet Aydın Hocanın günlük kilo başına 100-125 IU idame dozunu esas alıp, günde 10 damla yani 10.000 IU D3 alıyoruz. VeNatura D3K2’nin 1 damlasında 20 mcg K2 olduğu için günlük 200 mcg K2 almış oluyoruz. Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın günlük alınması gereken ideal K2 miktarının kilo başına 2 mcg olduğunu belirtiyor. Bu ürün kilo başına ideal K2 miktarını sağlıyor. Örneğin, 50 kg ağırlığındaki bir kişi 5000 IU D3 vitamini aldığında beraberinde 100 mcg K2 vitamini almış oluyor; böylece kilo başına 2 mcg K2 vitamini 50 x 2 = 100 olacak şekilde karşılanmış oluyor. Nurçin kemik yoğunluğu ölçümü yaptırıp osteopeni ile karşılaşınca fonksiyonel tıp uygulayıcısı Dr. Baybars Türel Nurçin'e yüksek doz K2 Kompleks tavsiye etti. K2 vitamininin yüksek dozlarda bile toksik olmadığını, güvenle kullanabileceğini belirtti. Türkiye'de bulunmadığından yurt dışından getirttik. Bir kapsülde 1000 mcg MK-4 + 250 mcg MK-7 formunda K2 vitamini var. Bundan günde 2 adet kullanıyor. Vefa İlaç'tan K2 kompleks üretmesini rica ettik. Çok yakında bir K2 Kompleks damla olarak çıkacak.

D3 ve K2 Vitamini yağda çözündüğü için yağlı bir öğün sonrasında içiyoruz. 

      KALSİYUM D3 K2 İLİŞKİSİ

2. B12 Vitamini

METİLKOBALAMİN / MA(Metilkobalamin + Adenozilkobalamin)


B12 Vitaminimizi doktorumuzun önerisiyle 800-1000 pg/ml düzeyinde tutmaya çalışıyoruz. Eskiden siyanokobalamin formunda iğne yaptırıyorduk. Artık B12 Vitamininin doğal formu olan metilkobalamin formunda B12 veya iki biyo yararlanımı yüksek formu olan metilkobalamin + adenozilkobalamin B12 MA kullanıyoruz. Biz merada otlayan hayvan eti bulamadığımız için et yemiyoruz. O nedenle de şimdilik her gün kahvaltıdan önce bir adet VeNatura B12 ağızda eriyen tableti önce ağzımızda ıslatıyor ve sonra dil altında eritiyoruz. Hande hocamız B12 ile C vitamininin birlikte kullanılmaması gerektiğini söylüyor.
3. ULTRA OMEGA-3 / Kids OMEGA-3 


Her gün 180-300 gram arası hamsi, istavrit, sardalya (1) veya oltayla tutulmuş balık, veya merada otlayan hayvan eti yiyebiliyor olsak Omega-3 almak zorunda kalmazdık. Biz balık yediğimiz gün Omega-3 takviyesi almıyoruz. Omega-3 aleyhine, Omega-6 lehine bozulmuş olan Omega-3 / Omega-6 dengemizi kurmak yani ideal oran 1/4 oranına getirmek için (2) her gün yaklaşık 2 gram EPA + DHA içeren Omega-3 takviyesi alıyoruz. 

Biz balık yemediğimiz günler IFOS 5 yıldız onaylı trigliserid formunda EPA + DHA toplamı 2 gr (2000 mg) olacak şekilde Omega-3 alıyoruz.  Diğer taraftan Omega-6 ağırlıklı besinlerden mümkün olduğunca uzak duruyoruz. Önemli olan Omega-3 / Omega-6 dengesinin 1/3 - 1/4 olması.

Omega-3 yağlı bir öğünün sonrasında alınınca biyo yararlanımı yükseliyor. Omega-3 ‘ü yemeğin sonunda alıyoruz. Omega-3 ile CoEnzim Q10 birlikte alındığında Q10 emiliminin azaldığını Baybars hocamızdan öğrendikten sonra Q10'u sabah kahvaltıdan sonra, omega-3'ü ise yemekten sonra alıyoruz. Tersini yapmıyoruz çünkü Q10 enerji veriyor ve gün boyu bu enerjiden yararlanıyoruz. Akşam alsak uykumuzu kaçırabilir.

3.1. OMEGA 3 SATIN ALIRKEN ARADIĞIMIZ KRİTERLER:


3.1.1. Eczanede satılıyor olması 

İnsan sağlığı için son derece önemli olan gıda takviyeleri de ilaç gibi eczanede satılıyor olmalıdır. Biz sadece eczanede satılan ürünlerden kullanıyoruz. Maalesef gıda takviyelerinin bir bölümü network marketing firmaları tarafından, 'insanların para kazanmak uğruna yakın arkadaşlarına satış yaptıkları sistemle' pazarlanmaktadır. Bu ürünlerin hiçbirine güvenmiyoruz ve değil gıda takviyesi bu şekilde pazarlanan hiçbir ürün almıyoruz. İnsanlar bu konuda öyle aldatılıyorlar ki anlatmakla bitmez. Bizim bir günde aldığımız EPA + DHA değerini bir şişesinin bile karşılamadığı ürünler dolaşıyor piyasada.

3.1.2. IFOS onayı

IFOS International Fish Oil Standards adıyla Kanada'da bir üniversite bünyesinde kurulmuş Uluslararası Balık Yağı Standardı diye bir kuruluş var. Bu bağımsız kuruluş tüketicinin kullandığı ürünü her parti için ayrı ayrı dört önemli kritere göre analiz ediyor ve belgelendiriyor. Ürünün içerdiği aktif madde konsantrasyonu, oksidasyon seviyesi, ağır metal kalıntısı ve dioksin seviyelerine bakılıyor. Bu dört kriterin ikisinde WHO (Dünya Sağlık Örgütü) kriterlerinden iki kat daha katı IFOS kriterleri. Ürün, kriterlerin her birinde standardı aştığında bir yıldız alıyor, hepsinden aşarsa bir yıldız daha ekleniyor ve o ürüne 5 yıldız veriliyor. 

Kullandığımız bir ürünün bağımsız bir kuruluş tarafından analizinin yapılmış olması bize güven veriyor. Biz satın aldığımız ürünün üzerindeki tarih ve parti numarasını 

http://www.nutrasource.ca/ifos/ bu siteden girip o ürünün onay alıp almadığını görebiliyoruz. Maalesef dünya çapında faaliyet gösteren bazı firmalar ABD ve AB'deki ürünleri için IFOS 5 yıldızı alırken Türkiye'ye verdikleri ürünlere almıyorlar. Yani bir ürünün üzerinde IFOS logosunu bile görecek olsanız acaba o ürün için onay alınmış mı diye bakmak gerekiyor. Biz bu şekilde IFOS onayı olmadığı halde varmış gibi gösteren örnekler de gördük. (2) (3) (4) (5) 

IFOS ANALİZ SONUÇLARINA (OMEGA-3) NASIL ULAŞILIR? 


Kullandığımız ürünle ilgili analiz raporlarına aşağıdaki şekilde ulaşabiliriz:

1- http://consumer.nutrasource.ca/ifos/  adresine gidin.

2- Explore Product Results’a tıklayın.

3- Alfabetik sıraya göre düzenlenmiş ifos onayı alan firmalar listesinden aradığınız firmayı örneğin Vefa İlaç’ı bulun ve tıklayın.

4- Product name dosyasında VeNatura Omega 3 başlığı altında batch/lot (parti numarası), expiry date (son kullanma tarihi) ve category (kategori) bilgilerini göreceksiniz. Elinizdeki ürünün üzerinde yer alan son kullanma tarihi ve seri numarası ile karşılaştırın. Şayet aynı ise aradığınız ürünü buldunuz demektir. 

5- VeNatura Omega 3’e tıklayın. IFOS Product sayfasına yönlendirileceksiniz. Orada ürünle ilgili analiz sonuçlarını göreceksiniz:  

️ Omega-3 yoğunluğu etikette yazdığı gibi mi - YES (Evet) 

️ IFOS’un oksidasyon standartlarını karşılıyor mu - YES 

️ IFOS’un PCB, PCDD/F standartlarını karşılıyor mu - YES 

️ IFOS Ağır Metal standartlarını  karşılıyor mu - YES 

️ IFOS’un tüm analiz kriterlerini karşılıyor mu - YES

Kullandığımız ürünün bağımsız bir kuruluş tarafından analizinin yapılmış olması bize güven veriyor. Keşke her ürünün her partisinin analizine bu şekilde ulaşabiliyor olsak.

3.1.3 Trigliserid formunda olması ve kutusunda belirtilmesi

Piyasada iki çeşit ürün var. Emilimi yüksek ve saflaştırılmış olan Trigliserid (TG) formu, emilimi neredeyse diğerinin 1/3'ü olan etil ester (EE) formu. (6)

Maalesef en çok bulunan ve yaygın olarak satılan da EE formu. Satın aldığınız bir ürünün kutusunda trigliserid formunda olduğu özellikle belirtilmemişse bilin ki o ürün etil ester formundadır. Yağsız bir yemekle bu ürünü aldığınızda emilimi %20'lere kadar düşmektedir. Omega-3 takviyesini yağlı bir yemekle alın başlıklı yazımızı mutlaka okuyun. (6)  

3.1.4 EPA ve DHA miktarı

Biz Omega 3'ü, içindeki EPA + DHA yağ asitleri için alıyoruz. EPA kalp ve damar sağlığı için, DHA ise beyin sağlığı için çok çok önemli. Maalesef pek çok insan kutunun üzerindeki Omega 3 miktarına bakıyor. Oysa bakılması gereken Omega-3 miktarı değil "EPA + DHA" miktarlarının bir kapsülde kaç miligram olduğudur. 

Biz doktorların önerileri doğrultusunda her gün 180- 300 gram hamsiye (7) tekabül eden 2 gram  EPA + DHA içeren Omega 3 alıyoruz. 4 kapsül alarak bu dozu elde ediyorduk. Bu miktarı iki kapsülle alabileceğimiz, yani bir kapsülde 1000 mg EPA + DHA olan ürün Ultra Omega-3 Vefa İlaç tarafından hazırlandı, artık onu kullanıyoruz. 2 adet Ultra Omega-3 alıyoruz. Torunlar geldiğinde ise DHA içeriği zengin olan Kids Omega-3 şuruptan torunlar bir tatlı kaşığı alırken biz de 1 yemek kaşığı alıyoruz. Pek çok doktor da beyin sağlığı üzerinde etkili olan DHA içeriği zengin diye bu ürünü tercih ediyor. 

3.1.5. Koyu renk cam şişede olması

Omega-3 çok hassas bir yağdır. Hava almaması ve bozulmadan tüketilmesi gerekmektedir. Aldığımız ürün şişedeyse şişeyi açtıktan sonra hemen ağzını kapatıyor ve buzdolabında muhafaza ediyoruz.  Omega 3'lerimizi açılana kadar güneş görmeyen 20 derecedeki kilerde, açıldıktan sonra da buzdolabında tutuyoruz. 

OMEGA-3'Ü, OMEGA-3 ALEYHİNE, OMEGA-6 LEHİNE BOZULMUŞ OLAN OMEGA-3 / OMEGA-6 DENGESİNİ DÜZELTEBİLMEK İÇİN ALIYORUZ. O NEDENLE KULLANDIĞIMIZ ÜRÜNÜN İÇİNDE OMEGA-6 BULUNMAMASINA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİYORUZ..

3.2.. Rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın Hocamızın çocuklarda Omega 3 'le ilgili önerileri:

Fotoğrafın üzerine tıklayarak ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 

4. CoEnzQ10 


Bunların yanı sıra, vücudumuzun enerji santralleri mitokondrilerimizi destekleyen ve 30-40 yaşından sonra vücutta yeterince üretilemediğinden düzeyi düşen CoEnzim Q10 takviyesi de kullanıyoruz. Q10 bizim 365 gün içtiğimiz gıda takviyelerinden.  Bugüne kadar çok kişinin yüzümüzü inceleyip ameliyat izi aramasının altında Q10’un hücre yenileyici özelliği olduğunu düşünüyoruz. Q10 en iyi antioksidanlardan biri.  Serbest radikal savaşçısı...

Q10 da yağlı bir öğünün sonrasında alınınca biyoyararlanımı yükseliyor.  Biz kahvaltıda çok yağ tükettiğimiz için Q10’u kahvaltının sonunda  alıyoruz.

Her gün  bir adet 200 mg CoEnz Q10 alıyoruz.


5. Q10 + ALFA LİPOİK ASİT veya ASTAKSANTİN (yaz aylarında)

 

Biz doktorumuz Baybars Türel’in önerisiyle bir süredir 200 mg Q10 + 200 mg Alfa Lipoik Asit (ALA)  birlikte alıyorduk. Bu iki ürün birleştirilerek 100 mg Q10 + 200 mg ALA içeren bir ürün çıktı. ALA hem suda hem yağda çözünebiliyor. Onun için her zaman alınabiliyor.  Sabahları kahvaltı sonrasında bir adet Q10+ALA alıyoruz, böylece 300 mg Q10 almış oluyoruz.

Yazları ALA almıyoruz, güneş koruyucu etkisinden yararlanmak için 12 mg Astaksantin alıyoruz.6. MAGNEZYUM SİTRAT + P5P

Uzun yıllardır sürdürülen kimyasal tarım yöntemleri nedeniyle toprak mineraller açısından fakirleşti. Ayrıca tarlalar artık nadasa bırakılmıyor çünkü topraktan olabildiğince sık ve fazla ürün alınmaya çalışılıyor. Böyle olunca da yediğimiz ürünlerden yeterince magnezyum alamıyoruz, takviye olarak almak zorunda kalıyoruz. (7)

Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın değişik magnezyum bileşiklerinin biyo yararlanımlarını karşılaştıran iki çalışma yaptı. Çalışma sonuçlarını yukarıdaki grafikte görebilir ve hocamızın açıklamalarını videodan dinleyebilirsiniz. Bu çalışmalara göre yüksek dozda (400 mg) magnezyum sitrat 24 saat sonra özellikle kas dokusuna olmak üzere tüm dokulara geçiyor. B6 vitaminiyle birlikte olursa beyne geçişi de kolaylaşıyor.

Biz magnezyum düzeyimizi plazmada bakılmışsa 2,1 - 2,6 aralığında, eritrosit içinde yani hücre içinde bakılmışsa 4,5 - 6,8 aralığında tutmaya çalışıyoruz. Yıllardır sağlıklı besleniyor ve magnezyum takviyesi kullanıyoruz. Gerek plazmada gerekse de eritrosit içinde üst değerlere henüz yaklaşamadık. Magnezyum eksikliğinin belirtilerini yaşadığımız için her gün Saat 21:00 ‘de toplam 400 mg elementer sitrat magnezyum + P5P (Aktif B6) alıyoruz. Ayrıca biyoyararlanımı yüksek bir diğer bileşik olan VeNatura Magnezyum Bisglisinat ve Magnezyum Malat da çıktı.

7- iYOT


Yediklerimizden yeterli iyot alamadığımız için doktorlarımızın önerisiyle bir damlasında 150 mcg iyot olan damladan günde 2 damla kullanıyoruz. Pandemi sürecinde anti viral etkisi nedeniyle Dr. Aytaç Karadağ'ın önerisiyle 4 damla kullanmaya başladık. Günün hangi saatinde kullanıldığı fark etmediğinden biz sabah kahvaltısında yediğimiz meyvenin bir lokmasına damlatarak alıyoruz. Zülfikar hocamız Fonksiyonel Tıp Enstitüsü'nün günde 1000 mcg'a kadar (1 mg) iyot alınabileceğini söylediğini belirtiyor.
8- TİP1 KOLLAJEN


Yaş ilerledikçe vücudun kollajen üretebilme yeteneği azalıyormuş. Cildi destekleyen kollajen tipi Tip 1 Kollajen. Çoğu hanım doktorun ciltlerini sağlıklı ve genç tutmak için Tip 1 Kollajen kullandıklarını öğrendikten ve çok iyi patentli bir ham maddeyle, Fransız Peptan marka ham maddeyle üretilen bu balık kollajeni takviyesi çıktıktan sonra biz de kullanmaya başladık. Gece yatarken 1 sachet kollajeni kombucha çayına ekleyerek alıyorduk. Katkı maddesi olmadığı için tadı hoş değildi. 

 Moore yanda fotoğrafını ve detaylarını gördüğünüz ürünü çıkarınca buna geçtik çünkü yine aynı miktarda Fransız Peptan ham maddesi kullanılmış. Hem katkı maddesi yok hem de tadı kahveden dolayı içilebilir ve çok güzel olmuş. Ayrıca emilimi artıran C vitamini ve hyaluronik asit de içeriyor. Bunu saat 21.00 - 22.00 arası yaklaşık 50 ml suda eriterek içiyoruz. Kombuça çayını da sabah kahvaltıdan yarım saat önceye kaydırdık. 


ÖZET: Düzenli kullandığımız takviyeler:

  • Sabah kahvaltıdan önceMetilkobalamin formunda veya Metil+Adenozil kobalamin B12 vitaminini dil altı pastili şeklinde kullanıyoruz. 
  • Sabah Kahvaltıdan sonra (Bol yağ tüketiyoruz) 10 damla D3K2 (10.000 IU D3 + 200 mcg K2 Vitamini) (Güneşlendiğimiz zaman D3 almıyoruz, sadece K2 alıyoruz),  200 Mg CoEnz Q10, 200 mg Alfa Lipoik Asit (ALA) + 100 mg. Q10 (Yazın bunun yerine 1 adet 12 mg Astaksantin) alıyoruz .  Kahvaltı sonunda 4 damla iyot alıyoruz.

  • Yemekten sonra 2000 mg EPA+DHA içeren 2 adet Ultra Omega-3 alıyoruz.
  • Gece yatmadan 3 saat önce (bizim için 21.00'de) İki adet maden suyuyla (silikalı) birlikte 2 adet magnezyum sitrat + P5P (B6) alıyoruz. 
  • 21.00-22.00 arası 1 adet Tip 1 Kollajen sachet alıyoruz.

Tahlil sonucuna göre kullandığımız takviyeler

Biz yılda bir kez genel bir tahlil yaptırıyoruz. Bizim yaptırdığımız tahlil listesini Google'da TAHLİLLERİMİZ yazarsanız ilk sırada görebilirsiniz. Bu tahlilleri SynLab Ankara ve İstanbul laboratuvarları ve İzmir'de İzmir Ege Lab SY takipçilerine indirimli olarak yapıyor. Bu tahlil sonuçlarında eksik çıkan mikro besinleri de bizim doktorlarımızın önerilerine göre ideal düzeyde tutuyoruz. 

DEMİR + ESTER-C


Biz ferritin değerimizi 60 civarında tutmaya çalışıyoruz.  40’lara düşünce bisglisinat formunda demir takviyesi kullanıyoruz. C vitamini demir emilimini artırdığından Demir Bisglisinat + C Vitamini içeren takviyeden 1 kapsül kahvaltıdan 2-3 Saat sonra alıyoruz çünkü kahvaltıda bazen peynir yiyor ve çay içiyoruz.  Süt ve süt ürünleri ile çayın demir emilimini azalttığı, C Vitaminin ise arttırdığı biliniyor.  

 


ÇİNKO + BAKIR


Çinko değerimizi  hücre (eritrosit) İçinde 1000-2000 aralığında, plazmada bakılmış ise 90-120 aralığında tutmaya çalışıyoruz. 70’in altına düşerse pikolinat formunda çinko kullanıyoruz. Çinko vücutta bakırı azalttığından Çinko Pikolinat + Bakır içeren takviye kullanıyoruz. Biz ihtiyacımız olduğunda sabah aç karnına bir kapsül alıyoruz. Çinko için günün her saatinde alınır deniyor.

 METİLFOLAT


Folik asit değerimiz 10 - 20 ng/ml düzeyinde tutmaya çalışıyoruz. Tahlilde düşük çıkarsa bir süre metilfolat kullanıyoruz. B12 düşükse folik asit yükselmiyor. O nedenle bizim doktorlar bu gibi durumlarda hem B12 hem metilfolat içeren metilasyon desteği Methyl Plus önerebiliyorlar.SELENYUM


Bizim doktorlar Selenyum değerinin 100-160 mcg/L aralığında tutulmasını öneriyorlar. Biz 150'nin üzerinde tutmaya çalışıyoruz. Bunu günde 3 adet Brezilya ceviziyle sağlayabiliyoruz. Brezilya cevizi dünyanın en iyi selenyum kaynağı. Brezilya cevizi yemeseydik gerektiğinde Selenometionin formunda (doğal formu) selenyum 200 mcg kullanırdık. Selenyum takviyesinin kullanımı aç tok fark etmiyormuş, saati de öyle... Selenyum takviye olarak omega-3 ve çinko ile birlikte alınırsa emilimi azalırmış..  Ayrıca 3-6 aydan uzun süre kullanılmasını bizim doktorlar uygun bulmuyor.


Rutinimizde olmayan, Covid-19 pandemisi sırasında doktorlarımızın önerisiyle aldığımız ek takviyeler:
C Vitamini (Bağırsakta çözünen)

Pandemi başladığında günde 1000 mg C vitaminini günde iki kez bir adet 500 mg'lık Ester C almaya başladık. Bağırsakta çözünen C vitamini çıkınca onu kullanmaya başladık. Kara mürver takviyesi çıkınca doktorlarımız artık ayrıca C vitamini almayabileceğimizi söylediler. Birkaç gündür günde 2 adet Sambu-C kullanıyoruz.

Çinko + Bakır

Çinkonun bağışıklığı destekleyici etkilerinden ötürü doktorlarımızın önerisiyle salgın süresince günde 3 adet Çinko Pikolinat + Bakır takviyesi alıyoruz. Sabah kahvaltı öncesi, öğle saatlerinde ve akşam magnezyumla birlikte alıyoruz.

SAMBU C / Kara Mürver Ekstresi + C Vitamini

Doktorlarımız kara mürver ekstresinin etkili bir bağışıklık desteği olduğunu belirtiyor. onların önerisiyle günde 2 adet 500 mg Sambu_C alıyoruz. 

A Vitamini

Güçlü bağışıklık için A vitamininin de çok önemli olduğu söyleniyor. En iyi A vitamini kaynağı hayvansal gıdalar. biz iki seneye yakındır vejetaryen/peskataryen beslendiğimiz için hayvansal gıda tüketimimiz kısıtlı. O nedenle doktorlarımızın önerisiyle günde iki adet 1000 mcg'lik A vitamini kapsülü alıyoruz. A vitamini yağda çözündüğü için sabah kahvaltı sonrasında ve yemek sonrasında alıyoruz.

Gıda takviyelerini nereden alıyoruz?

Biz bu gıda takviyelerini evimize en yakın eczaneden alabiliyoruz. Eczane rafında yoksa eczacımıza  ecza depolarından getirtmesini rica ediyoruz. Fiyatlara da dikkat ediyor, sayfada belirtilen fiyatlardan alıyoruz. 


Bu dosyadaki tüm yazanlar bilgilendirme amaçlıdır tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.