GIDA TAKVİYELERİMİZ

Biz prensip olarak kimseye herhangi bir gıda takviyesi / ilaç asla önermiyoruz. Bu dosyadaki içerik, bizim 6 yıl içinde okuyarak veya bir çok yanlış yaparak öğrenmiş olduğumuz deneyimlerimizin paylaşımından ibarettir. Hiç bir şekilde size tavsiye niteliğinde değildir. Çünkü her kişinin durumu kendine özeldir ve bu tür tavsiyeleri doktorunuzdan almalısınız.

Sağlıklı Yaşıyoruz®

Bizim kullandığımız takviyeler:

1- D Vitamini

                                

Biz Prof. Dr. Canan Karatay'ın önerisi doğrultusunda önce D Vitamini tahlilimizi yaptırdık ve ardından yukarıda gördüğünüz Devit_3 ampulü Canan Hocanın önerileri doğrultusunda kullandık. 3,5 yılı aşkın süredir D Vitaminimizi 100 ng/ml'nin üzerinde tutuyoruz. Yazın D Vitamini takviyesi kullanmadan her gün usulüne uygun olarak güneşleniyoruz. Yaz sonunda  D Vitamini düzeyimiz 110 ng/ ml civarındaydı. Kış aylarında ise ayda bir 300 bin ünitelik bu ampulden kullanıyor bir de her gün 10 bin ünitelik D Vİtamini takviyesi alıyoruz. Ancak ister D Vİtamini takviyesi alalım istersek de usulüne uygun olarak güneşten doğal yollardan D Vitaminini sentezliyor olalım 100 mcg K2 vitamini her gün mutlaka alıyoruz. 


 

15. Dakikadan itibaren izler misiniz?


2- K2 Vitamini

Biz Mena K2'yi eczane satış fiyatlarından %33 indirimli olarak, MK-7'yi ve OmePa DK2'yi yukarıda gördüğünüz fiyatlardan %50 indirimli, olarak satın alabiliyoruz. Ağustos 2017

K2 Vitamini   sabah kahvaltıdan sonra New Life firmasının MenaQ7 formunda K2 Vitamini veya Ocean MK-7 veya Ome Pa DK2 alıyoruz. Yani günde 100 mcg K2 vitamini takviyesi almış oluyoruz. Ome Pa DK2'nin içinde bir kapsül Omega 3 bulunduğundan bunu kullandığımız zaman aldığımız Omega3 kapsül sayısını bir adet eksiltiyoruz. UVB IŞINI ALAMADIĞIMIZ ZAMANLARDA GÜNLÜK D3 VİTAMİNİ + K2 VİTAMİNİ GİDERİMİZ:

Biz UVB ışınını güneşten alamadığımız günlerde 10.000 ünite D Vitamini + 100 mcg MenaQ7 formunda K2 Vitamini alıyoruz. Bunları en ucuza nasıl mal edebiliyoruz? 

Fotoğrafta solda gördüğünüz 'Ocean Vitamin D3 1000 IU Damla'nın içinde 1000 damla var her bir damlası 1000 ünite, Günde 10 damla kullanınca 10.000 ünite D Vitamini almış oluyoruz ve bize bu ürün 100 gün yetiyor. Bu ürünü eczanede satılan fiyatından %50 tenzilatla 24,50 TL'ye alabiliyoruz. (Ağustos 2017 için) 10 bin ünitenin bize günlük maliyeti 24,50 ₺ /100 gün= 0,24 ₺/gün oluyor. 

Fotoğrafta sağda gördüğünüz 'OmePa DK2'nin bir kapsülünde 100 mcg K2 vitamini ve 340 mg EPA + 235 mg DHA içeren IFOS 5 yıldız onaylı Omega3 bulunmaktadır. Her gün bir kapsül alınca 100 mcg K2 Vitaminini (+ Bir kapsül de Omega3) almış oluyoruz. Bu ürünü eczanede satılan fiyatından %50 tenzilatla 39,,50 ₺'ye alabiliyoruz. (Ağustos 2017 için) Kutuda 50 kapsül var. 100 mcg K2 vitamini + 1 kapsül omega3'ün bize günlük maliyeti 39,50 ₺ / 50 = 0,79 ₺/gün olmaktadır. 

UVB ışını alamadığımız günlerdeki D3 + K2 + 1 kapsül omega 3 giderimiz = 0,24 ₺/gün + 0,79 ₺/gün = 1,03 ₺/gün olmaktadır. 

Önemli not: Herkesin ihtiyacı kişiye özeldir sizin ihtiyacınızı da doktorunuz belirlemelidir. 

D+K2 Vitamini damlası da çıktı!NE KADAR D, O KADAR K2 VİTAMİNİ...


D VİTAMİNİ + K2 VİTAMİNİ

Biz UVB ışınını güneşten alamadığımız günlerde 10 bin ünite D Vitamini + 100 mcg K2 Vitamini alıyoruz. Usulüne uygun olarak güneşlendiğimiz  günlerde ise ayrıca D Vitamini almıyoruz ama 100 mcg K2 Vitamini almaya devam ediyoruz. Çünkü güneşten 15.000 - 20.000 ünite arası D vitamini sentezliyoruz. 

Uzun süredir beklediğimiz D Vitamini + K2 damlası Mart 2017'de eczanelere gönderilmeye başlandı. Ocean D3K2'nin bir damlasında 1000 Ünite D Vitamini + 11.25 mcg de K2 vitamini var. Bir şişede ise toplam 400 damla bulunuyor. Bu ürün, BHA, koruyucu, tatlandırıcı, şeker, renklendirici, glüten ve soya içermiyor. Taşıyıcı ve koruyucu olarak ÖzEm Zeytinyağı kullanılmış...

Biz bu üründen günde 10 damla kullanınca 10.000 ünite D Vitamini 112 mcg de K2 Vitamini almış olacağız ve bize 40 gün yetecek. Eczanelerde satış fiyatı 68,50 ₺ olup biz %50 tenzilatla 34,25 TL'ye alabiliyoruz. 

Bu ürünü kullanınca UVB ışını alamadığımız günlerdeki D+K2 Vitamininin günlük maliyeti 34,25 / 40 = 0,86 ₺ /gün oluyor 

EYLÜL 2017'DE D3+K2 ÜRETEN FİRMA SAYISI 2 OLDUOcean'ın  D3 K2 damlasından yaklaşık 6 ay sonra Biowell firması da Dekinon D3+K2 isimli ürününü çıkardı. Ürün Eylül 2017 tarihi itibarıyla Alliance Health Care Ecza Deposu ekranına girmiş. Dekinon D3+K2, Ocean D3K2'nin adeta kopyası gibi. Dekinon'un bir pufunda 1000 Ünite D Vitamini + 11.25 mcg de K2 vitamini var. Tek farkı damla değil sprey olması.

Ocean'ın bir şişesinde 400 damla varken Dekinon'da 138 puf var. Bizim gibi her gün 10.000 ünite D Vitamini + 100 mcg K2 vitamini alan bir kişi için, Ocean D3K2 40 gün yeterken, Dekinon D3K2 sadece 13 gün yetiyor. Onun için kutu fiyatı sizi aldatmasın. Ocean'ın içinde Dekinon'un neredeyse üç misli D3K2 var. Dekinon'un avantajı sprey şeklinde olması. 

Her iki ürünün de içinde yardımcı madde olarak zeytinyağından başka bir şey yok.  Kullanılan zeytinyağları da bizim alışveriş yaptığımız firmalardan alınan kusursuz zeytinyağları. İki ürünün de en iyi yanı içinde BHA, koruyucu, tatlandırıcı, şeker, glüten, soya vb bulunmaması. 

Bize 10.000 Ünite D3 Vitamini + 112.5 K2'nin maliyeti; Ocean'da 86 Kuruş/gün iken Dekinon'da ise 72 Kuruş/gün oluyor.  

D Vitaminin Yüksekse korkma K2 Vitaminin Yetersizse Kork 

3- Omega-3 


Omega 3 konusunda öncelikle aşağıdaki bu iki video bizce çok önemli. Amerika'da ölümlerin % 5'inin Omega 3 noksanlığından olduğunu biliyor musunuz?  


OMEGA 3 SATIN ALIRKEN ARADIĞIMIZ KRİTERLER:


1- ECZANEDE SATILIYOR OLMASI

İnsan sağlığı için son derece önemli olan gıda takviyeleri de ilaç gibi eczanede satılıyor olmalıdır. Biz sadece eczanede satılan ürünlerden kullanıyoruz. Maalesef gıda takviyelerinin bir bölümü network marketing firmaları tarafından, 'insanların para kazanmak uğruna yakın arkadaşlarına satış yaptıkları sistemle' pazarlanmaktadır. Bu ürünlerin hiçbirine güvenmiyoruz ve değil gıda takviyesi bu şekilde pazarlanan hiçbir ürün almıyoruz. İnsanlar bu konuda öyle aldatılıyorlar ki anlatmakla bitmez. Bizim bir günde aldığımız EPA + DHA değerini bir şişesinin bile karşılamadığı ürünler dolaşıyor piyasada. Bardak testi ile insanları nasıl aldattıklarını Dr Ümit Aktaş bu videoda bakın ne güzel anlatıyor.(1) 

2- IFOS 5 YILDIZ ONAYI OLMASI

IFOS International Fish Oill Standarts adıyla Kanada'da bir üniversite bünyesinde kurulmuş Uluslararası Balık Yağı Standardı diye bir kuruluş var. Bu bağımsız kuruluş tüketicinin kullandığı ürünü her parti için ayrı ayrı dört önemli kritere göre test ediyor ve belgelendiriyor. Ürünün içerdiği aktif madde konsantrasyonu, oksidasyon seviyesi, ağır metal kalıntısı ve dioksin seviyelerine bakılıyor. Bu dört kriterin ikisinde WHO (Dünya Sağlık Örgütü) kriterlerinden iki kat daha katı IFOS kriterleri. Ürün, kriterlerin her birinde standardı aştığında bir yıldız alıyor, hepsinden aşarsa bir yıldız daha ekleniyor ve o ürüne 5 yıldız veriliyor.

Kullandığımız bir ürünün bağımsız bir kuruluş tarafından analizinin yapılmış olması bize güven veriyor. Biz satın aldığımız ürünün üzerindeki tarih ve parti numarasını http://www.nutrasource.ca/ifos/ bu siteden girip o ürünün onay alıp almadığını görebiliyoruz. Maalesef dünya çapında faaliyet gösteren bazı firmalar ABD ve AB'deki ürünleri için IFOS 5 yıldızı alırken Türkiye'ye verdikleri ürünlere almıyorlar. Yani bir ürünün üzerinde IFOS logosunu bile görecek olsanız acaba o ürün için onay alınmış mı diye bakmak gerekiyor. Biz bu şekilde IFOS onayı olmadığı halde varmış gibi gösteren örnekler de gördük. (2) (3) (4) (5)

3- TRİGLİSERİD FORMUNDA OLMASI VE KUTUSUNDA YAZMASI

Piyasada iki çeşit ürün var. Emilimi yüksek ve saflaştırılmış olan Trigliserid (TG) formu, emilimi neredeyse diğerinin 1/3'ü olan etil ester (EE) formu. (6)

Maalesef en çok bulunan ve yaygın olarak da satılan da EE formu. Satın aldığınız bir ürünün kutusunda trigliserid formunda olduğu özellikle belirtilmemişse bilin ki o ürün etil ester formundadır. Yağsız bir yemekle bu ürünü aldığınızda emilimi %20'lere kadar düşmektedir. Omega-3 takviyesini yağlı bir yemekle alın başlıklı yazımızı mutlaka okuyun. (6) 


Eczanede satılmayan ürünlerin %99'u etil ester formundaki ürünlerden olup insanları nasıl aldattıklarını bu videodan izleyin. (1) 

4- EPA VE DHA MİKTARI

Biz Omega 3'ü, içindeki EPA + DHA yağ asitleri için alıyoruz. EPA kalp ve damar sağlığı için, DHA ise beyin sağlığı için çok çok önemli. Maalesef pek çok insan kutunun üzerindeki Omega 3 miktarına bakıyor. Oysa bakılması gereken Omega-3 miktarı değil "EPA + DHA" miktarlarının bir kapsülde kaç miligram olduğudur. 

Biz Prof. Dr. Canan Karatay'ın önerisi doğrultusunda her gün 300 gram hamsiye (7) tekabül eden 3 grama yakın EPA + DHA içeren Omega 3 alıyoruz. 4 kapsül alarak üç grama yakın dozu elde ediyoruz. Canan Hocanın bu videosunu (8) izleyecek olursanız '4 adet' sayısını siz de duyarsınız.

Bazı firmalar kutunun üzerine EPA + DHA miktarını çok gösterebilmek için 'porsiyon' veya değişik isimlerde aldatmacaya yönelik bir deyim kullanıyorlar. Kutunun üzerine iki, dört, hatta altı kapsülün toplamının içeriği yazıyor. Kutunun bir yerine de bir porsiyon şu kadar kapsülden oluşur diye bir not düşüyorlar. Biz Omega-3 içmeye başladığımız ilk yıllarda firmaların bu tuzağına düştük ve uzun bir süre aldandık. Her gün 3 grama yakın Omega-3 içtiğimizi sanırken meğerse hep eksik doz almışız. Bizim için bir kapsülün içerdiği EPA + DHA miktarını bilmek çok çok önemlidir. Bu miktara mutlaka bakmalısınız. 

5- BLİSTER AMBALAJ veya KOYU RENK CAM ŞİŞEDE OLMASI

Omega-3 çok hassas bir yağdır. Hava almaması ve bozulmadan tüketilmesi gerekmektedir. Aldığımız ürün şişedeyse şişeyi açtıktan sonra hemen ağzını kapatıyor ve buzdolabında muhafaza ediyoruz. Seyahate gideceğimiz zaman şişede olan ürünü değil 'blister' olanı tercih ediyoruz. Çünkü blisterde duran ürün blisterden çıkarılına kadar tazeliğini muhafaza edebiliyor. Biz Omega 3'lerimizi açılana kadar güneş görmeyen 20 derecedeki kilerde, açıldıktan sonra da buzdolabında tutuyoruz. 

BİZ OMEGA-3'Ü, OMEGA-3 ALEYHİNE, OMEGA-6 LEHİNE BOZULMUŞ OLAN OMEGA-3 / OMEGA-6 DENGESİNİ DÜZELTEBİLMEK İÇİN ALIYORUZ. O NEDENLE KULLANDIĞIMIZ ÜRÜNÜN İÇİNDE OMEGA-6 BULUNMAMASINA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİYORUZ..

BİR HESAP YAPALIM MI?

BİZİM ALDIĞIMIZ KADAR OMEGA-3 ALMIŞ OLMAK İÇİN ELİNİZDEKİ ÜRÜNDEN KAÇ KAPSÜL ALMANIZ GEREKİYOR?

Önce elinizdeki kutunun üzerinde yazan bir kapsülün EPA + DHA miktarlarını toplayın. Biz yaklaşık 3000 mg aldığımız için 3000'i, bulduğunuz EPA + DHA miktarına bölün. Bulacak olduğunuz sayı o ürün trigliserid formundaysa kullanmanız gereken kapsül sayısıdır. Şayet kutunun üzerinde trigliserid formunda olduğu yazmıyorsa bulduğunuz kapsül sayısını üçle çarpın. Az yağlı bir yemekte içmeniz gereken kapsül sayısını bulmuş olacaksınız. Çıkan sayılara siz de inanamayacaksınız. Çünkü piyasada öyle ürünler satılıyor ki bizim bir günde aldığımız EPA + DHA miktarını alabilmek için şişenin tamamını içmeniz gerekebilir. Bu da insanların nasıl aldatıldığının sanırım çok güzel bir göstergesi. 

ŞU AN İÇİN TÜRKİYE'DE YUKARIDAKİ KRİTERLERİMİZE UYGUN SADECE ÜÇ FİRMANIN ÜRÜNÜ VAR. 

Biz bu üç firmanın ürününü de kullandık ve kullanıyoruz. Bizim aradığımız kriterleri sağlayan üç firman karşılaştırma tablosunu aşağıda görebilirsiniz

OMEGA-3 KARŞILAŞTIRMASI

Ağustos 2017 tarihi itibarıyla

Her ayın 20'si ile son günü arasında yapılan kampanyalarda Ocean Plus'ı %50, Krilom Omega 3'ü de %50 indirimli olarak alabiliyoruz. Efa-S1200 'ü de 3 al 2 öde ile % 33 indirimli almış oluyoruz Ağustos 2017 tarihi itibarıyla Rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın Hocamız çocuklarda Omega 3 'le ilgili önerilerini aşağıdaki fotoğrafın üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

 


    

Bu aşamaya gelmeden önceki deneyimlerimizi de buradan okuyabilirsiniz. Omega 3 ve Antioksidanlar ile ilgili deneyimlerimiz. 

4- Ubiquinol: CoEnzQH veya OmePa-Q10

Her gün Omega 3 ile birlikte bir adet 100 mg CoEnz Q10'un aktive olmuş hali olan CoEnz QH veya OmePa-Q10 alıyoruz. Bu konuyla ilgili Prof. Dr. Canan Karatay'ın önerisini aşağıdaki videonun sonuna doğru izleyebilirsiniz. 


25 yaşından küçük olanlar CoEnzQ10 alabilirler. 25 - 40 yaş arası veya daha büyük olanların Q10'un aktive olmuş halini almalarının yararı olduğu için bir Canan Hocanın de önerisi doğrultusunda Ubiquinol içeren aşağıdaki üç üründen birini satın alıyoruz. Her üçünün de hammadesi Kaneka firmasına ait olduğundan bu üründe fiyat ön plana çıkıyor. 


KOENZİM Q10 VE UBİQUİNOLÜN SAĞLIK İÇİN YARARLARI

OmePa-Q10'u her ayın 20 'si ile 30'u arasında yapılan kampanyalarda %50 ucuza alabiliyoruz. OmePaQ10 içeriğinde bir kapsül Omega 3 içerdiğinden bu antioksidanı kullandığımız zaman Omega 3 kapsül sayısını bir adet eksiltiyoruz.

CoEnzQH'ın indirim oranı biraz daha düşük. 

Karma ürünlerin karşılaştırılmasıORZAX İLE TAB İLAÇ ÜRÜNLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI 

Orzax firması, içinde Ubiquinol (QH) + K2 + Omega-3 içeren 'Ocean Pulse' adlı ürünü piyasaya çıkardı. 

Orzax'ın Ocean Pulse ürünü ile TAB İlaç Sanayi A.Ş'nin OmePaQ10 (Ubiguinol-QH + Omega-3) ve OmePaDK2 (K2 + Omega-3) içeren ürünlerini yan yana koyarak bir tablo hazırladım. 

Ocean Pulse'deki Ubiguinol - QH 50 mg, K2 de 50 mcg olduğundan hesabımızı bizim kullandığımız 100 mg Ubiguinol'e QH'a ve 100 mcg K2 ye göre yaptım. 

Sonuçta kısmen de olsa iki ayrı ürünü benzer baza getirmeye çalıştım. Yani 100 mg QH + 100 mcg K2 ve Omega 3 içeren ürünü yan yana getirdiğimde, bizim alabildiğimiz fiyatlara göre, OmePaDK2 + OmePaQ10 'un bize maliyeti 99 TL iken Ocean Pulse isimli ürünün bize maliyeti 114,50 TL oluyor. 

Ayrıca OmePaDK2 + OmePaQ10 alındığında 20 adet K2 kapsül ve yaklaşık 8 adet Omega 3 kapsül de bedavaya gelmiş oluyor. (44.650 mg - 39.600 = 5.050 mg EPA + DHA)

ÖZET: KULLANDIĞIMIZ GIDA TAKVİYELERİ


Ayda bir 

On beş günde bir

Her gün kahvaltıda

Her gün ana yemekte

B12 düzeyimizi 800-1000 pg/ml düzeyinde tutmaya çalışıyoruz. Genelde ayda 1 adet B 12 ampul (Dodex - kalçadan iğne olarak) yaptırıyoruz

Şayet B12 düzeyimizi 800-1000 pg/ml düzeyine taşıyamamışsak on beş günde bir de Dodex yaptırıyoruz. Bu kişiden kişiye değişiyor.

- Kış aylarında 10.000 Ünite D Vitamini

- Yaz aylarında havanın bulutlu olduğu veya güneşlenemediğimiz günlerde 10.000 Ünite D Vitamini

4 Adet Omega 3


D Vitaminimizi 100 ng/ml düzeyinde tutmaya çalışıyoruz. Doğru zamanda doğru güneşlenirsek yaz aylarında takviye gerekmiyor. Yeterince güneşe çıkamazsak o zaman ayda bir 300.000 ünitelik takviye alıyoruz 


- Mena Q7 Formunda 100 mcg K2 Vitamini

1 Adet CoEnz QH veya OmePa-Q10

 (25 yaşından küçükler CoEnzQ10)


Not: OmePaQ10 + OmePaDK2 içimişsek bunların içinde birer kapsül Omega 3 olduğu için 4 adet yerine 2 adet Omega3 alıyoruz


B 12 


Biz Datça'da olduğumuz zaman ayda bir B 12 inesi (Dodex) yaptırıyoruz. Ölçümlerde 500-600 lere düştüğünü gördüğümüz zaman 15 günde bir Dodex yaptırıyoruz. Genelde 800 pg/ml 'nin altına düşmesine izin vermiyoruz 1000 pg/ml olarak tutmaya çalışıyoruz.


Magnezyum

Kandaki magnezyum değerimizi Canan Hocanın tavsiyesiyle 2-2,5 aralığında tutmaya çalışıyoruz. Bir ara sitrat formunda  2x2 Diasporal pastili yemek sonrasında alarak kullandık Ancak içinde tatlandırıcı olduğundan şimdi yurt dışından treonat ve malat  formunda magnesyum getirdik ondan kullanıyoruz. 

Gıda takviyelerini nereden alıyoruz?

Biz bu gıda takviyelerini eczane fiyatlarından çok daha ucuza hatta % 50 'ye varan indirimlerle her ayın 20'si ile son günü arasında Sağlıklı Yaşıyoruz'a özel olarak yapılan kampanyalardan yararlanarak satın alıyoruz. Kampanyalar her ayın 20'sinde Sağlıklı Yaşıyoruz Facebook ve Instagram sayfalarından duyıurulmaktadır 

Bizim neyi nereden aldığımız görebilirsiniz.   Tekrar belirtiyoruz. "Herkesin ihtiyacı kişiye özeldir sizin ihtiyacınızı da doktorunuz belirlemelidir."