GIDA TAKVİYELERİMİZ

Biz yıllarca gıda takviyelerimizi eczanelerden indirimli olarak aldık. Ancak bizim Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi olarak sayımızın artması bazı eczacıları rahatsız etti ve bizlerin indirimli alışverişini engellemek için baskılar başladı. 

Önce bizim indirimli alışveriş yaptığımız eczaneler eczacılar odalarına şikayet edildi ve hepsi oda nezdinde ifade vermek zorunda kaldı. 

Odalar eczacıların uygulamalarında yasal olmayan bir durum belirleyemedikleri için bu kez hedef değiştirmeye başladılar. Gelin bu olayı birlikte izleyelim. 

1 Eylül 2018'de İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Çağlayan Facebook sayfasında aşağıdaki görselde sol tarafta gördüğünüz yazıyı paylaşarak hedefi Sağlıklı Yaşıyoruz'a kaydırdı. Sağlıklı Yaşıyoruz'un bu işten para kazandığını sanacak kadar bizleri tanımayan bu kişi, yazdıklarıyla  "müfteri" konumuna düştü. Defalarca belirttiğimiz gibi bizim Sağlıklı Yaşıyoruz aracılığıyla elde ettiğimiz bir tek kuruş gelirimiz olmamıştır ve olmayacaktır. Biz de gıda takviyelerimizi, tüm Sağlıklı Yaşıyoruz takipçileriyle aynı koşullarla, indirimli olarak, paramızı ödüyor ve alıyoruz. Belgelerini her zaman ibraz etmeye hazırız.  

Oda başkanının haksız ithamları karşısında Sağlıklı Yaşıyoruz takipçileri binden fazla mesaj yazarak tepkilerini dile getirdi. Aşağıdaki görsele tıklayarak Instagram Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasındaki tepkileri görebilirsiniz. 


Bizi yakından tanıyan Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesinin gösterdiği tepki karşısında teşekkürlerimizi yazmadan edemezdik.  Aşağıdaki  görsele tıklayacak olursanız bu gönderideki yorumları da okuyabilirsiniz.   


Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesindeki insanların tepkisini görünce Oda yetkilileri bazı gerçekleri anlamış olmalılar ki bu kez hedefi bize ürün veren firmalara çevirdiler.

WhatsApp eczacı gruplarında, aşağıda sadece birini göreceğiniz bir çok yazışma oldu. 


12 Eylül 2018 tarihinde Oda yetkilileri Tab İlaç ve Orzax yetkilileriyle toplantı yaptı ve bu toplantı sonucunda bize aşağıdaki yazıları yazma gereği duydular. 


Bugüne kadar bizlerin istediği ürünleri en iyi şekilde üretmeye çalışan, indirimli ürün almamızda çok büyük destekleri olan bu iki firmanın sahiplerine ve yöneticilerine teşekkür ediyoruz.

Biz okuyup öğrendikçe Türkiye'deki mevcut gıda takviyelerinin yetersiz olduğunu, hatta bazılarının zararlı katkı maddeleri içerdiklerini gördük. Kendimize yurt dışından zararsız ve biyo yararlanımı en yüksek formlarda ürünler getirip kullanmaya başladık.

Ancak birçok takipçimizin yurt dışından getirme imkanı olmadığı için Türkiye'deki takviye üreticisi firmalara talepte bulunup bazı ürünleri üretmelerini rica ettik. Onlar da eksik olmasınlar bizi kırmadılar. Böylece Türkiye'de ilk kez içinde BHA ve BHT olmayan katkısız D vitamini, D vitaminiyle orantılı miktarda K2 vitamini içeren D3K2 vitamini, siyanür içermeyen doğal metilkobalamin formunda B12 vitamini, metilfolat formunda folik asit üretildi. Hatta Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın'ın yürüttüğü, değişik magnezyum bileşiklerinin emilim ve biyo-yararlanımlarının karşılaştırıldığı araştırma sonuçlarından yararlanarak magnezyum takviyeleri ürettiler. İlk üretimde içinde bulunan titanyum dioksit maddesini de uyarımız üzerine çıkardılar. Aldığımız bilgilere göre bizim kullandığımız formlarda C vitamini ve demir ile pikolinat formunda çinko üretmek için hazırlıklar yapılıyor.

Özellikle belirtmek isteriz ki biz taleplerimizi hiçbir zaman tek firmaya iletmiyoruz, belirli bir standartta üretim yapan tüm gıda takviyesi üreticilerine iletiyoruz. Hatta kullanacağımız ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen GMP (İyi İmalat Uygulamaları) belgesinin olmasını bile aramaya başladık. Bizi en çok memnun eden ise birden fazla firmanın istediğimiz niteliklerde ürün yapması oldu. Böylelikle seçenekler çoğalıyor ve rekabet ortamı oluşuyor.

Bu ürünlerin ticaretini yaptığımız iddiasını her fırsatta dile getiren bazı kişiler, bizim bu nitelikli ve sağlıklı ürünlere ulaşabilme çabalarımızı maalesef anlayamıyorlar ve bizi kendileri gibi sanıyorlar. Bir kez daha tekrarlayalım biz Türkiye'de bazı nitelikli ürünlerin üretilmesine vesile olduk ancak  hiçbir ürünün satışı ve pazarlanmasıyla ilgimiz yoktur. Biz okuyup öğrendiklerimize dayanarak nitelikli ürünlere ulaşabilme konusundaki çabalarımızı aynen sürdüreceğiz. 

Bu yazıları bize yazdıkları için Tab İlaç ve Orzax firmalarına kırgın değiliz çünkü onlar sonuçta eczanelere ürün satıyorlar ve bizim ürün aldığımız eczanelere indirimli ürün vermeye devam ettikleri takdirde nelerle baş başa kalabileceklerini çok iyi anlıyoruz.  

Maalesef dün (13.09.2018) aşağıdaki gönderiyi paylaşmak zorunda kaldık. Fotoğrafın üzerine tıklayacak olursanız gelen yorumları görebilirsiniz. 


ÇIKAR GRUPLARININ BASKISI GIDA TAKVİYELERİMİZİ İNDİRİMLİ ALMAMIZI ENGELLEDİ!

Biz kullandığımız gıda takviyelerini hem eczaneden hem de ucuza nasıl alabiliriz diye yola çıktık. Önce İzmir’deki ardından da İstanbul’daki iki eczane bize indirimli alış veriş imkanı sağladı. Ancak biz büyüdükçe bizim aldığımız indirimli ürünler diğer eczacıları rahatsız etmiş olmalı ki onlar da odalarına baskı uyguladılar. Önce bizim gıda takviyesi aldığımız eczanelerin sahipleri disiplin kurullarına verildi ardından baskılar bizim kullandığımız takviyeleri üreten firmalara yöneldi ve bizim takviye satın aldığımız eczanelere indirimli ürün verilmemesine kadar gitti.

Kısaca İstabul Eczacılar Odası Başkanı ve ekibinin girişimleri, bizlerin eczanelerden indirimli ürün almasını engelledi.

Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi olarak, yeni bir formül bulunana kadar gıda takviyelerini indirimli alamayacağımız için üzgünüz. Biz bugüne kadar gıda takviyelerinin eczanelerden alınması gerektiğini savunmuştuk. Ancak yukarıda özetlediğimiz nedenlerle artık takviyelerin eczaneden alınması devri bizim için bitmiştir. Takviyeler pekala Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi iHerb, Amazon gibi kuruluşlardan online olarak alınabilir veya gıda takviyesi dükkanlarında ya da marketlerde satılabilir.

Bundan böyle halkın kaliteli ürünleri ucuza alabilmelerini sağlamak amacıyla yeni mecraların oluşması ve yaygınlaşması için elimizden gelen çabayı göstereceğimizi belirtmek isteriz.

Sağlıklı Yaşıyoruz

---------------------------------------

Aşağıda  gördüklerinizin artık hiçbir hükmü kalmamıştır. Ancak bazı gerçekleri herkesin görebilmesi için bir süre daha tutacağız.


GEÇMİŞTEN BİR ANI

GIDA TAKVİYELERİMİZ

Dosya içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza baş vurunuz!

Biz prensip olarak kimseye herhangi bir gıda takviyesi / ilaç asla önermiyoruz. Bu dosyadaki içerik, bizim 7 yıl içinde okuyarak veya bir çok yanlış yaparak öğrenmiş olduğumuz deneyimlerimizin paylaşımından ibarettir. Hiçbir şekilde size tavsiye niteliğinde değildir çünkü her kişinin durumu kendine özeldir ve bu tür tavsiyeleri doktorunuzdan almalısınız.

Öncelikle neden gıda takviyesi kullandığımızı açıklamak isteriz. 

NEDEN GIDA TAKVİYESİ KULLANIYORUZ?

Sorusuna verdiğimiz cevap: Yediklerinizden, içtiklerinizden ve güneşten yeterince vitamin ve mineralleri alabiliyorsanız bizim aldığımız takviyelerin hiçbirini almanıza gerek yok. Örneğin;

 Her gün 180-300 gram arası hamsi, istavrit. sardalya (1) veya oltayla tutulmuş balık yiyorsanız Omega-3 neden alasınız? Biz balık yediğimiz gün Omega-3 takviyesi almıyoruz. Omega-3 / Omega-6 dengeniz Omega-3 aleyhine, Omega-6 lehine bozulmamışsa ve bu oran 1/1 ile 1/4 arasındaysa neden Omega-3 takviyesi alasınız? (2)

 Yaz aylarında her gün öğle saati 20 dakika koruyucusuz usulüne uygun güneşleniyorsanız (3) neden D vitamini takviyesi alasınız? Örneğin biz yazın D vitamini takviyesi almıyoruz ama kışın güneş olsa bile UVB Türkiye'ye ulaşmadığı için (4) mecburen D vitamini takviyesi alıyoruz.

  Her gün iki üç yıl olgunlaşmış peynirden 100 gram civarında yiyor evinizde sade yağ kullanıyorsanız, bağırsak bakterilerinizi size K2 vitamini üretmeleri için çoğaltıp besliyorsanız, D vitamini yüksekliği nedeniyle hiperkalsemi riskiniz yoksa neden K2 vitamini alasınız? (5) (6)

 Yediğiniz sebzeler geleneksel tarım yöntemleriyle, yapay gübre ve toksik tarım ilaçları kullanılmadan, nadasa bırakılan tarlalarda yetişiyorsa yani topraktan vitamin ve mineralleri doğal yollardan yeterince alıyorsa (7) neden magnezyum vb takviyesi alasınız?

Biz bunları yediklerimizden içtiklerimizden ve güneşten alamadığımız zaman maalesef gıda takviyeleri ile alıyoruz. 

Kaynaklar: 
(1) https://www.facebook.com/saglikliyasiyoruzcom/photos/a.307180999391637.68423.307166446059759/1078737252236004/?type=3
(2) https://www.facebook.com/saglikliyasiyoruzcom/photos/a.307180999391637.68423.307166446059759/1087619698014426/?type=3
(3) woto.com/ne-zaman-guneslenmeliyiz
(4) woto.com/guneslenme-takvimi
(5) http://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1299216/d-vitaminin-yuksekse-korkma-k2-vitaminin-yetersizse-kork
(6) woto.com/k2-vitamini
(7) https://www.facebook.com/saglikliyasiyoruzcom/photos/a.307180999391637.68423.307166446059759/685632408213159/?type=3&theate

Sağlıklı Yaşıyoruz®

Bizim kullandığımız takviyeler:

1. D Vitamini

BHA, BHT, TATLANDIRICI, ŞEKER, RENKLENDİRİCİ, KİMYASAL KATKI MADDELERİ VE GLUTEN İÇERMEYEN D3 VİTAMİNİ ÜRETEN FİRMA SAYISI ARTIYOR!

5 yıldır yakın süredir D Vitaminimizi 100 ng/ml'nin üzerinde tutuyoruz. Nasıl olduğunu aktaralım. Biz yaklaşık 5 yıl önce eski doktorumuzun önerisi doğrultusunda önce D Vitamini tahlilimizi yaptırdık ve 300.000 IU'luk D Vitamini ampulünü mevsimine göre 15 günde veya ayda bir kullanmaya başladık. Tabii ki o yıllarda bu ampulün içinde BHT E321- (Butilli Hidroksi Toluen) olduğunu bilmiyorduk.  

Daha sonra okuduğumuz makalelerden öğrendik ki D Vitamininin günlük dozlarla alınması çok daha sağlıklı. Bu konuyu “D Vitamininin İşlevleri”  başlığıyla paylaştık.  Google'da "D Vitamini yarılanma ömrü" diye aratacak olursanız ilk sırada bu dosya çıkacaktır, mutlaka bu dosyayı inceleyin. 

Türkiye'de o dönemde günlük 10.000 IU alabilmek için; 

▪️ Bir damlasında 133 IU (Ünite) bulunan, BHA (E 320)  (Butilli Hidroksi Anisol)  içeren D vitamini damlasından 75 damla,

▪️ Bir pufunda 400 ünite bulunan nano spreyden 25 puf, 

▪️ Bir tablette 1000 IU olan ithal ürünlerden 10 adet gerekiyordu. 

Tabii ki bunlar bize akılcı görünmedi ve yurt dışından hiçbir katkı maddesi olmayan ürün getirip kullanmaya başladık.  

Yurt dışından ürün getirme imkanı olmayıp benzer dozlarda ürün kullanmak isteyen arkadaşlarımız ise mecburen BHA’ya razı olup 75 damla D Vitamini almaya başladılar.  Kar zarar hesabı yapınca tabii ki D Vitamini kazancı, BHA'nın zararından daha fazlaydı. Bir çok doktor bir bir şişesinde 50.000 ünite bulunan D Vitamini damlasını, haftada bir şişe olarak önermeye başladı.  

Türkiye'de yaşayan ve yurt dışından ürün getiremeyenlerin de içinde BHA ve katkı maddesi olmayan D3 vitaminine ulaşabilmesi için Ocean (Orzax) firması yetkililerinden ricada bulunduk ve ilk zeytinyağlı D3 Vitamini bizim talebimiz üzerine piyasaya çıkmış oldu.  Ardından D3 + K2 içeren ürünler çıkmaya başladı. 

Şimdi de Sağlık Bakanlığı GMP (İyi İmalat Uygulamaları) belgesine (*) sahip Vefa İlaç, VeNatura Vitamin D3 isimli yine içinde sadece zeytinyağı olan yani BHA, koruyucu, tatlandırıcı, kimyasal katkı maddesi içemeyen ürünü eczanelere dağıttı.  Biz de %50 indirimli alabildiğimiz bu iki ürünü sizler için bir tabloda karşılaştırdık 


Biz yazın D Vitamini takviyesi kullanmadan her gün usulüne uygun olarak güneşleniyoruz. Yaz sonunda  D Vitamini düzeyimiz 110 - 120 ng/ ml civarında çıkıyor. Güneşlenmediğimiz aylarda ise her gün 10 bin ünitelik D Vİtamini takviyesi alıyoruz. Ancak ister D Vİtamini takviyesi alalım istersek de usulüne uygun olarak güneşten doğal yollardan D Vitamini sentezliyor olalım her gün 100 mcg K2 Vitamini  (Ocak 2018'den beri 200 mcg K2 Vitamini) alıyoruz. 

BHA (E320) ve BHT (E321) nedir? 

Bu iki  madde ile ilgili Kemal Özer'in yazdığı "Yediklerinizin İçinde Ne Var" kitabında Sayfa 97'de aynen şöyle diyor:


1.1. Prof. Dr. Ahmet Aydın'a göre D vitamini günlük idame dozu ne kadar olmalı?


Rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın'ın günlük idame dozu olarak vücut ağırlığının kilosu başına 100-125 IU D3 vitamini önerdiğini SY Danışma Kurulu üyesi Dr. Deniz Şimşek'ten öğrendik. Yani 80 kg ağırlığında bir kişi için hesap yapacak olursak 80 kg x 125 IU/kg/gün = 10.000 IU/gün alınmasını öneriyormuş.

1.2. Çocuklarda D vitamini


Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu üyesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz 'ın daha önce paylaştığımız günlük idame dozu önerileri:  

                

Hande hoca çocuklarda D vitamini düzeyini 70 ng/ml seviyesinde tutmaya çalışıyor. Yüksek doz önermediği için ayrıca K2 vitamini de tavsiye etmiyor.

 

15. Dakikadan itibaren izler misiniz

2. K2 Vitamini
Yukarıdaki K2 vitamini karşılaştırma tablosu 10 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla güncellenmiştir. Biz en ucuz olanını kullanıyoruz. 

Fotoğrafta sağda gördüğünüz 'OmePa DK2'nin bir kapsülünde 100 mcg K2 vitamini ve 340 mg EPA + 235 mg DHA içeren IFOS 5 yıldız onaylı Omega3 bulunmaktadır. Her gün bir kapsül alınca 100 mcg K2 Vitamini (+ Bir kapsül de Omega3) alınmış oluyor, yani bir kapsül omega-3 eksik alınıyor.

Önemli not: Herkesin ihtiyacı kişiye özeldir sizin ihtiyacınızı da doktorunuz belirlemelidir. 

2.1. D3+K2 Vitamini damlası da çıktı!!0 Ağustos 2018 tarihinde güncellenmiş fiyatıdır.

2.2. NE KADAR D3, O KADAR K2 VİTAMİNİ...


D VİTAMİNİ + K2 VİTAMİNİ

Biz UVB ışınını güneşten alamadığımız günlerde 10 bin ünite D Vitamini + 100 mcg K2 Vitamini alıyoruz. Usulüne uygun olarak güneşlendiğimiz  günlerde ise ayrıca D Vitamini almıyoruz ama 100 mcg K2 Vitamini almaya devam ediyoruz. Çünkü güneşten 15.000 - 20.000 ünite arası D vitamini sentezliyoruz. 

Uzun süre beklediğimiz D Vitamini + K2 damlası Mart 2017'de eczanelere gönderilmeye başlandı. Ocean D3K2'nin bir damlasında 1000 Ünite D Vitamini + 11.25 mcg de K2 vitamini var. Bir şişede ise toplam 400 damla bulunuyor. Bu ürün, BHA, koruyucu, tatlandırıcı, şeker, renklendirici, glüten ve soya içermiyor. Taşıyıcı ve koruyucu olarak ÖzEm Zeytinyağı kullanılmış...

Bu üründen günde 10 damla kullanınca 10.000 ünite D Vitamini 112 mcg de K2 Vitamini alınmış oluyor ve 40 gün yetiyor. Eczanelerde satılan fiyattan %50 tenzilatla alabiliyoruz. 

D Vitaminin Yüksekse korkma K2 Vitaminin Yetersizse Kork 

3. Omega-3 


Omega 3 konusunda öncelikle aşağıdaki bu iki video bizce çok önemli. Amerika'da ölümlerin % 5'inin Omega 3 noksanlığından olduğunu biliyor musunuz?  


3.1. OMEGA 3 SATIN ALIRKEN ARADIĞIMIZ KRİTERLER:3.1.1. ECZANEDE SATILIYOR OLMASI

İnsan sağlığı için son derece önemli olan gıda takviyeleri de ilaç gibi eczanede satılıyor olmalıdır. Biz sadece eczanede satılan ürünlerden kullanıyoruz. Maalesef gıda takviyelerinin bir bölümü network marketing firmaları tarafından, 'insanların para kazanmak uğruna yakın arkadaşlarına satış yaptıkları sistemle' pazarlanmaktadır. Bu ürünlerin hiçbirine güvenmiyoruz ve değil gıda takviyesi bu şekilde pazarlanan hiçbir ürün almıyoruz. İnsanlar bu konuda öyle aldatılıyorlar ki anlatmakla bitmez. Bizim bir günde aldığımız EPA + DHA değerini bir şişesinin bile karşılamadığı ürünler dolaşıyor piyasada. Bardak testi ile insanları nasıl aldattıklarını Dr Ümit Aktaş bu videoda bakın ne güzel anlatıyor.(1) 

3.1.2. IFOS 5 YILDIZ ONAYI OLMASI

IFOS International Fish Oil Standards adıyla Kanada'da bir üniversite bünyesinde kurulmuş Uluslararası Balık Yağı Standardı diye bir kuruluş var. Bu bağımsız kuruluş tüketicinin kullandığı ürünü her parti için ayrı ayrı dört önemli kritere göre test ediyor ve belgelendiriyor. Ürünün içerdiği aktif madde konsantrasyonu, oksidasyon seviyesi, ağır metal kalıntısı ve dioksin seviyelerine bakılıyor. Bu dört kriterin ikisinde WHO (Dünya Sağlık Örgütü) kriterlerinden iki kat daha katı IFOS kriterleri. Ürün, kriterlerin her birinde standardı aştığında bir yıldız alıyor, hepsinden aşarsa bir yıldız daha ekleniyor ve o ürüne 5 yıldız veriliyor.

Kullandığımız bir ürünün bağımsız bir kuruluş tarafından analizinin yapılmış olması bize güven veriyor. Biz satın aldığımız ürünün üzerindeki tarih ve parti numarasını http://www.nutrasource.ca/ifos/ bu siteden girip o ürünün onay alıp almadığını görebiliyoruz. Maalesef dünya çapında faaliyet gösteren bazı firmalar ABD ve AB'deki ürünleri için IFOS 5 yıldızı alırken Türkiye'ye verdikleri ürünlere almıyorlar. Yani bir ürünün üzerinde IFOS logosunu bile görecek olsanız acaba o ürün için onay alınmış mı diye bakmak gerekiyor. Biz bu şekilde IFOS onayı olmadığı halde varmış gibi gösteren örnekler de gördük. (2) (3) (4) (5)

3.1.3. TRİGLİSERİD FORMUNDA OLMASI VE KUTUSUNDA YAZMASI

Piyasada iki çeşit ürün var. Emilimi yüksek ve saflaştırılmış olan Trigliserid (TG) formu, emilimi neredeyse diğerinin 1/3'ü olan etil ester (EE) formu. (6)

Maalesef en çok bulunan ve yaygın olarak da satılan da EE formu. Satın aldığınız bir ürünün kutusunda trigliserid formunda olduğu özellikle belirtilmemişse bilin ki o ürün etil ester formundadır. Yağsız bir yemekle bu ürünü aldığınızda emilimi %20'lere kadar düşmektedir. Omega-3 takviyesini yağlı bir yemekle alın başlıklı yazımızı mutlaka okuyun. (6) 


Eczanede satılmayan ürünlerin %99'u etil ester formundaki ürünlerden olup insanları nasıl aldattıklarını bu videodan izleyin. (1) 

3.1.4. EPA VE DHA MİKTARI

Biz Omega 3'ü, içindeki EPA + DHA yağ asitleri için alıyoruz. EPA kalp ve damar sağlığı için, DHA ise beyin sağlığı için çok çok önemli. Maalesef pek çok insan kutunun üzerindeki Omega 3 miktarına bakıyor. Oysa bakılması gereken Omega-3 miktarı değil "EPA + DHA" miktarlarının bir kapsülde kaç miligram olduğudur. 

Biz doktorların önerileri doğrultusunda her gün 180- 300 gram hamsiye (7) tekabül eden 2-2,5 gram  EPA + DHA içeren Omega 3 alıyoruz. 4 kapsül alarak bu dozu elde ediyoruz. 

Bazı firmalar kutunun üzerine EPA + DHA miktarını çok gösterebilmek için 'porsiyon' veya değişik isimlerde aldatmacaya yönelik bir deyim kullanıyorlar. Kutunun üzerine iki, dört, hatta altı kapsülün toplamının içeriği yazıyor. Kutunun bir yerine de bir porsiyon şu kadar kapsülden oluşur diye bir not düşüyorlar. Biz Omega-3 içmeye başladığımız ilk yıllarda firmaların bu tuzağına düştük ve uzun bir süre aldandık. Her gün 3 grama yakın Omega-3 içtiğimizi sanırken meğerse hep eksik doz almışız. Bizim için bir kapsülün içerdiği EPA + DHA miktarını bilmek çok çok önemlidir. Bu miktara mutlaka bakmalısınız. 

3.1.5. BLİSTER AMBALAJ veya KOYU RENK CAM ŞİŞEDE OLMASI

Omega-3 çok hassas bir yağdır. Hava almaması ve bozulmadan tüketilmesi gerekmektedir. Aldığımız ürün şişedeyse şişeyi açtıktan sonra hemen ağzını kapatıyor ve buzdolabında muhafaza ediyoruz. Seyahate gideceğimiz zaman şişede olan ürünü değil 'blister' olanı tercih ediyoruz. Çünkü blisterde duran ürün blisterden çıkarılana kadar tazeliğini muhafaza edebiliyor. Biz Omega 3'lerimizi açılana kadar güneş görmeyen 20 derecedeki kilerde, açıldıktan sonra da buzdolabında tutuyoruz. 

BİZ OMEGA-3'Ü, OMEGA-3 ALEYHİNE, OMEGA-6 LEHİNE BOZULMUŞ OLAN OMEGA-3 / OMEGA-6 DENGESİNİ DÜZELTEBİLMEK İÇİN ALIYORUZ. O NEDENLE KULLANDIĞIMIZ ÜRÜNÜN İÇİNDE OMEGA-6 BULUNMAMASINA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİYORUZ..

3.2. ŞU AN İÇİN TÜRKİYE'DE YUKARIDAKİ KRİTERLERİMİZE UYGUN SADECE ÜÇ FİRMANIN ÜRÜNÜ VAR. 

Biz bu üç firmanın ürününü de kullandık ve kullanıyoruz. Bizim aradığımız kriterleri sağlayan üç markanın karşılaştırma tablosunu aşağıda görebilirsiniz.

3.3. OMEGA-3 KARŞILAŞTIRMASI

10 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla

Her ayın 20'si ile son günü arasında yapılan kampanyalarda Ocean Plus'ı %50, Krilom Omega 3'ü de %50 indirimli olarak alabiliyoruz. Efa-S1200 'ü % 33 indirimli almış oluyoruz. Biz benzer ürünler arasından prensip olarak en ucuzunu tercih ediyoruz. 10 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla: 3.4. Rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın Hocamızın çocuklarda Omega 3 'le ilgili önerileri:

Fotoğrafın üzerine tıklayarak ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 

Çocuklar için Ocean Omega-3 şuruplarının Ağustos 2018 tarihi itibarıyla Eczane satış fiyatı 64,5 TL iken biz 27,25 TL'ye eczaneden alabiliyoruz 


3.5. Bu aşamaya gelmeden önceki deneyimlerimiz:

Biz burada paylaştığımız bilgilere ulaşana kadar maalesef pek çok yanlış yaptık. Yaptığımız hataları da buradan okuyabilirsiniz. Omega 3 ve Antioksidanlar 

4. Ubiquinol: CoEnzQH veya OmePa-Q10

Her gün Omega 3 ile birlikte bir adet 100 mg CoEnz Q10'un aktive olmuş hali olan CoEnz QH veya OmePa-Q10 alıyoruz. (Biz yılbaşından beri 200 mg alıyoruz.)  


25 yaşından küçük olanlar CoEnzQ10 alabilirler. 25 - 35 yaş arası veya daha büyük olanların Q10'un aktive olmuş halini almalarının yararı olduğu için biz Ubiquinol içeren aşağıdaki ürünlerden birini satın alıyoruz.


Google'da Ubiquinolün Yararları yazacak olursanız ilk sırada çevirisini yaptığımız Dr. Mercola'nın yazısına ulaşabilirsiniz.

KOENZİM Q10 VE UBİQUİNOLÜN SAĞLIK İÇİN YARARLARI

Hepsinin ham maddesi Kaneka firmasına ait olduğundan bu ürünü seçerken fiyat ön plana çıkıyor. Biz prensip olarak benzer ürünler arasından en ucuzunu seçiyoruz.

OmePaQ10 içeriğinde bir kapsül Omega 3 içerdiğinden bu antioksidanı kullandığımız zaman Omega 3 kapsül sayısını bir adet eksiltiyoruz.

5. B 12 VitaminiBiz daha önce Dodex Ampulü kalçadan yaptırarak B12 düzeyimizi 800 - 1000 pg/ml aralığında tutmaya çalışıyorduk. Bütüncül yaklaşımdaki doktorları tanıdıkça vitamin ve minerallerin hangi formda olması gerektiğinin önemli olduğunu öğrendik. B12 vitamini de bunlardan biri. Biz yıllarca bilmeden B12'nin sentetik formu olan siyano kobalamin formu kullanmışız. Oysa sağlıklı olan formunun doğal formu olan metil kobalamin formu olduğunu öğrenince Türkiye'de de metil kobalamin formunda B12'ye erişebilmek için üretici firmalarla görüşmeler yaptık. Şu anda 3 firmanın metil kobalamin formunda ürünü eczanelerde satılmaya başlandı. Çok yakında bu ürünlere 2 ürün daha eklenecek. Bu ürünlerde şeker/tatlandırıcı yerine doğal aroma olmasını talep ettik. Biz birim maliyeti en ucuz olanı tercih ediyoruz 

6. Magnezyum


        

Kandaki magnezyum düzeyimizi 2-2.5 aralığında tutmaya çalışıyoruz. Bir ara sitrat formunda  2x2  pastili yemek sonrasında alarak kullandık. Ancak içinde tatlandırıcı olduğundan yurt dışından treonat ve malat  formunda magnesyum getirdik ondan kullandık.  

Biz de pek çok kişi gibi piyasaya çıkacak yeni magnezyumu bekliyorduk. Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın’ın yürütmüş olduğu değişik magnezyum bileşiklerinin emilim, biyo yararlanım ve değişik dokulara geçişinin karşılaştırıldığı bilimsel çalışma sonuçlarını değerlendirerek Tab İlaç tarafından Magnezyum Asetil Taurat, kısaca ATA magnezyum bileşiği içeren Magnimore adlı ürün piyasaya çıktı. Bu çalışma ATA magnezyumun beyin bariyerini geçebilen bir bileşik olduğunu gösteriyor. 

Magnimore'un içeriğinde titanyum dioksit olduğunu görmek bizi biraz tedirgin etti. Bu tereddüt ve endişelerimizi üretici firma ile paylaştık. Üretici firma bu konuda çok duyarlı davrandı ve titanyum dioksit içerikten çıkarıldı. Sağlıklı Yaşıyoruz takipçilerinin hassasiyetlerini önemsediklerini ve buna uygun ürünler geliştirmeye çalıştıklarını belirttiler.

Magnimore'un eczane satış fiyatı 69,50 TL iken biz her ayın 20'si ve sonu arasında indirim yapan üç eczaneden % 50 indirimli olarak 34,75 TL'ye alabiliyoruz.

Magnimore’un içindekileri incelediğimizde 1 tabletin 459 mg magnezyum içermesine karşın içindeki elementer magnezyumun 27 mg olduğunu gördük. Deneme üretimlerini kullananların verdiği geri bildirimlere göre migren ve depresyonu olanlar üzerinde olumlu etkileri görülmüş. Biz de kullanmaya başladıktan sonra uyku kalitemizde olumlu değişiklikler deneyimledik; daha uzun ve deliksiz uyumaya başladık. 

Beyin bariyerini geçebilme özelliğine sahip olmasına ve bu etkilerinin deneyimlenmiş olmasına karşın alınan elementer magnezyum miktarının günlük önerilen 300 - 400 mg’dan bir hayli düşük olması kandaki magnezyum düzeyini yükseltmekte etkili olup olmayacağı konusunda bir tereddüt oluşturdu. Elementer olarak daha yüksek oranda magnezyum içerecek, hatta magnezyum ATA’nın yanısıra yine araştırma sonuçlarını değerlendirerek emilimi yüksek magnezyum glisinat ve magnezyum malat bileşikleri de ekleyerek, bazı katkı maddeleri ve kaplama maddesi titanyum dioksit kullanmadan, yeni bir magnezyum üretmek için çalışmalara başladıklarını bildirdiler.

Vee Magnimore Plus çıktı... Magnimore Plus'ın 30 ağustos 2018'de üretimi tamamlandı ve eczanelere dağıtımı başladı. Bizim aylardır içtiğimiz asetil taurat ve yurt dışından getirttiğimiz glisinat + malat formlarını artık getirmeye ve üç ayrı ürün içmeye gerek kalmadı. Malat zaten bitti sayılır. Ancak elimizdeki glisinat formundaki ürünü bitirene kadar bir adet Magnimore Plus + glisinat içeceğiz  daha sonra iki adet Magnimore Plus'a geçeceğiz.

Magnimore Plus'ta titanyum dioksit ve laktozun olmamasından dolayı Tab İlaç yetkililerine teşekkür ediyoruz 

Bu ürünün eczane satış fiyatı 129 TL. Biz Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi olarak 59.50 TL'den alabileceğiz       

ÖZET: KULLANDIĞIMIZ GIDA TAKVİYELERİ

  • Sabah kahvaltıdan önce Metilkobalamin formunda B12 vitaminini dil altı pastili veya spray şeklinde kullanıyoruz. 


  • Sabah Kahvaltıdan sonra (Bol yağ tüketiyoruz) 

Yaklaşık 2,5 gram EPA+DHA içeren Omega-3 + 200 Mg Ubiquinol + 200 mcg K2 + 10.000 IU D3 Vitamini alıyoruz  (Güneşlendiğimiz zaman D3 almıyoruz) 


  • Gece yatmadan 2 saat önce (bizim için 22.00'de)  İki adet maden suyuyla (silikalı) birlikte bir adet Magnimore + bir adet malat  (yurt dışından getirttik) + bir adet glisinat formunda  magnezyum alıyoruz. 

Gıda takviyelerini nereden alıyoruz?

Biz bu gıda takviyelerini eczane fiyatlarından çok daha ucuza hatta % 50'den bile fazla indirimlerle yine bazı eczanelerden satın alabiliyoruz. İndirimli satın alabildiğimiz eczaneleri her ayın 20'sinde Sağlıklı Yaşıyoruz Facebook ve Instagram sayfalarından paylaşıyoruz. 

Bizim neyi nereden aldığımız görebilirsiniz.   Tekrar belirtiyoruz. "Herkesin ihtiyacı kişiye özeldir sizin ihtiyacınızı da doktorunuz belirlemelidir." 

(*) GMP (İyi İmalat Uygulaması) Belgesi 


Biz iyi ürünlere uygun fiyatla ulaşmayı başardıkça çıtayı biraz daha yükselteceğiz... Bundan sonra kullandığımız ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen "ÜRETİM YERİNE AİT GMP (İYİ İMALAT UYGULAMALARI) SERTİFİKASI olmasını arzu ediyoruz.  İlk belge Vefa İlaçtan geldi.  Tab İlaç da ürünlerini Vefa İlaç'ta üretiyor.   Diğer firmalardan da geldikçe bu belgeleri buraya ekleyeceğiz