HAMSİ SALAMURA
Hamsi ülkemizin en önemli ve bolca bulunan deniz ürünlerinden birisi olup Canan Karatay'ın sıklıkla "yiyin" dediği omega 3 kaynaklarındandır. Katıldığı bir televizyon programında hamileyken sürekli balık yediğini ifade etmiştir. Bana ise (Özgen Özen) muayeneye gittiğimde hem IBS hem de alerjilerimden mütevellit yaşadığım sıkıntılar ve yorgunluk-bitkinlik sebebiyle hem yüksek doz omega 3 (günlük 6 gr.) reçete etmiş, hem de yediğim balık miktarını (haftada 1) az bularak şöyle bir cümle kurmuştur "her gün sabah akşam hamsi salamura yiyeceksin, bak o zaman bir şeyin kalıyor mu, nasıl toparlıyorsun!"  ve yine kendisinin de hamsi salamura yapıp her gün tükettiğini bizzat belirtmiştir.. Her gün 300 gr balık tüketen birisi omega 3 ihtiyacını karşılamaktadır.
Bunun üzerine Canan hocama tarifi sorup, kendim de biraz detaylarını internetten araştırmak suretiyle Hamsi salamuramı yapmış bulundum. Size de bu tarifi detaylıca anlatacağım. 
ÖNCE TAZE BALIK..
Salamura yapacağınız balığı iyi seçmelisiniz. Çiğ tüketeceğiniz için balığın taze olması çok önemli. Gözleri parlak, eti diri olmalı. Kılçığını temizlerken çiğ balığın, etinden zor ayrılmalı. Satın alırken derisinin canlı parlak olmasına, ezik büzük, soluk olmamasına dikkat edin. Ve tabi ki solungaçları kırmızı olmalı.. 
KARADENİZ HAMSİSİ
Marmara hamsisinden ziyade Karadeniz hamsisi daha lezzetlidir. Yağlıdır da. Daha ufak tefektir. 
NASIL YAPTIM?
Ben yaklaşık 16 kilo hamsi almış bulundum..Bir kasa 16 kilo geliyordu hepsini aldım..                                                            
Malum Canan hocamın dediği kuraldır benim için. O balık her gün yenecek ya, bolca olmalı hazır tazesini de bulmuşken dedim. Siz 3-5 kilo ile başlayabilirsiniz. Balıkların kafası ve iç organlarını ayıklıyoruz. Dilerseniz kılçıklarını da çıkarabilirsiniz daha iyi olur.

                  
Ben 16 kilo balığın sadece baş ve karın kısmını 5 saatte ayıkladım. O nedenle kılçık olayına hiç girişmedim bile. Ayıkladığınız hamsileri 3-4 su yıkayın. Sonrasında süzün ve ister tül çuval, ister bir süzgece koyup tuzlayın.                                
Bir gece bu şekilde süzülmesini bekleyin. Ertesi gün suyu çıkmış olan hamsinizi cam kavanozlara bir sıra hamsi bir sıra tuz olmak üzere bol tuz ile (kaya tuzu olacak) dizin. **ÖNEMLİ DETAY: Ben kaya tuzunu öğütülmüş-ince tuz olarak kullandım. Fakat siz yaparken muhakkak kalın taneli kaya tuzu kullanın. Böylece balık tuzu çekmeyecek yavaş yavaş pişecektir. Eğer benim gibi öğütülmüş tuz kullanırsanız salamuranız yenmeye hazır olduğunda bir gün öncesinden sirkeli suda bekleterek tuzunu almanız gerekecek.
Ağzına kadar doldurunca hamsileri üstten bastırarak sıkıştırın. Kavanozu tamamen doldurduktan sonra üzerini kaya tuzu ile iyice kapatın. En üste ağırlık olması açısından temiz bir taş koyabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız salamurayı buzdolabına veya yaşadığınız şehir -mevsim uygunsa soğuk havada balkona güneş görmeyecek şekilde koyabilirsiniz. Soğukta beklemeli. Canan hocamın tarifine göre 4-5 hafta sonra açıp tüketebilirmişiz.                                                                                  
 
Bilmeyenlere tüketim şekli önerisi; kavanozdan çıkardığınız hamsileri iki -üç su yıkayın suda bekletin. Tuzunu aldıktan sonra servis tabağına alıp üzerine sirke, zeytinyağı, limon gezdirerek (isteyen damak zevkine göre pul biber serpebilir) tüketebilirsiniz. Afiyet olsun..

                                                     ÖZGEN ÖZEN
______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz