İÇECEKLER

  
   

 

Sağlıklı İçececekler

(Prof. Dr. Canan Eefendigil Karatay'ın "Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC'si Karatay Diyeti" ve "Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu Sağlık" kitaplarından derlenmiştir.)

 

 • Limonlu su
 

Günde 2.5-3 litre su içilmesinin sağlıklı olduğu belirtiliyor. Su içmeği sevmeyenler için limonlu su içmek daha kolay olabilir.

 

 

 

 

 

 • Çay (siyah veya yeşil)
 
 

Çay iyi bir antioksidan, özellikle yeşil çayın birçok yararı var. Mutlak surette şekersiz ve tatlandırıcısız içilmeli. Çay ülkemizde yemeklerden sonra çok yaygın olarak içilmekte. Ancak demir emilimini azalttığı için demirli yiyecekler, özellikle et ve sakatat yendikten sonra 2 saat çay içilmemeli.

 

 

 • Türk kahvesi ve filtre kahve
 
 

Kahve çekirdeğinin kavrulup öğütüldüğü türden, başka işlemlerden geçmemiş kahveler miktarı abartmadan içilebilir. Kahvenin de her geçen gün çeşitli yararları olduğu, örneğin antioksidan olduğu ortaya çıkmakta.

 

 

 

 • Bitkisel çaylar
 
 

Fotoğrafta görülen tarçınlı ıhlamur gibi birçok bitkinin çayı içilebilir. Çok çeşitli bitkileri karıştırmamak ve miktarı abartmamak tavsiye ediliyor çünkü bu bitkilerin içindeki maddeler fazla alındığında zararlı olabiliyor.

 

 

 

  • Maden suyu
   
   

  Doğal maden suyu da içilebilir ancak özellikle yüksek tansiyonu olanların fazla içmesi zararlı olabilir.

   

   

   

   

   

   • Limon ve taze naneli sıcak su
    
    

   Limonlu su, besinlerin daha geç sindirilmesini dolayısıyla mide ve bağırsaklarda daha uzun kalmasını sağlayarak daha uzun süre tok kalmamıza yardımcı oluyor.

   http://woto.com/limonlu-sicak-su

    

    

    

    • Ayran
     
     

    Ayran Türk mutfağının en yararlı içeceği olarak sofralardan eksik edilmemeli. Canan Efendigil Karatay ayranın sütten daha yararlı bir içecek olduğunu söylüyor. Ayran evde yapılan yoğurtla hazırlanmalı, hazır ayran ve yoğurtların birçok zararlı katkı maddesi içerdiği biliniyor.

     

     

     

     
     
     
     
     

    Sağlıksız içecekler

    • Taze sıkılmış veya şişelenmiş her türlü meyve suyu
     
     

    Bir bardak taze sıkılmış meyve suyu içerdiği lifler ufalanıp parçalandığı için hızla kana geçerek kan şekeri ve insülini çok ani olarak fazla miktarda yükseltir. Bunun sonucunda kan şekerinde birden düşüş olur ve kısa sürede reaktif hipoglisemi atağı gelişir. Meyvelerin vitamin içeren bölümlerinin suları olmadığı, sularının şekerli sudan ibaret olduğu Canan hanım tarafından ifade edilmekte. Tazeleri bile bu kadar zararlıyken katkı maddeleri içeren hazırlarına hiç yaklaşmamak gerek.

     

     • Gazlı içecekler (Light veya şekersiz ürünler dahil)
      
      

     "Bunların mutfağa girmesi yasak!" başlığı altında bütün gazlı içecekler (cola, gazoz vb) ambalajında diyet, light, şekersiz yazan her türlü içecek ve enerji içecekleri yer almaktadır.

      

      

      

      

      • Alkollü içecekler (Her türlüsü) 
       
       

      Alkol kan dolaşımına çok çabuk geçer ve kan şekerini büyük bir hızla yükseltir. İnsülin ve leptin direncini tetikler. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin ve şeker hastalarının alkol kullanmaları son derece zararlıdır. Alkolün beyin, kalp ve karaciğer hücrelerini sürekli bir şekilde tahrip ettiği bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

       

       

       • Granül kahve
        
        

       Neskafe olarak bilinen granül kahveler işlenmiş gıda oldukları için içilmemeli.