Neyi Nereden Alıyoruz?

Biz yaşadığımız yörede bulabileceğimiz en doğal ve sağlıklı gıdalarla beslenmeye gayret ediyorduk. Kuru yemişçimiz yerli ceviz yerine ithal ceviz getirmeye başlayınca yerli ceviz arayışına girdik. Ülkemizin hangi yörelerinin cevizi ünlüdür diye küçük bir araştırma yaparak beş yöre tespit ettik. Beş yöreden numune ceviz getirttik ve küçük bir tadım komisyonu kurarak en güzelini seçtik ve bir seneyi aşkındır bu yöreden kilolarca ceviz getirtiyoruz.

Bu deneyim bize başka gıdaları da değişik yörelerden getirtebileceğimizi gösterdi. İnternet ve kargoculuğun gelişmesi bunu olanaklı kılıyor. Bir yiyeceğin en iyisinin hangi yörede bulunabileceği bilgisine internetten ulaşılabiliyor. Yöredeki hangi üretici veya satıcıdan alabileceğimizi de sağ olsun Sağlıklı Yaşıyoruz ailesi üyelerinin tavsiyeleriyle veya o yöreyi bilen arkadaşlarımızın önerileriyle belirliyor, telefonla irtibat kurarak sipariş veriyoruz. Ödeme için de, kredi kartıyla ödemekten, banka hesabına havale, kapıda kargo şirketine ödemeye kadar çeşitli yollar var.

Biz herhangi bir yörenin veya firmanın reklamını yapma amacı taşımadığımız için neyi nereden aldığımızı sayfaya açıkça yazmıyor sorulduğunda mesaj olarak iletiyorduk. Ama o kadar çok soruluyor ki tek tek cevap vermek zor olmaya başladı. Bu nedenle, neyi nereden aldığımızla ilgili bir sayfa yapmaya karar verdik. Bu şekilde değişiklik ve eklemeleri de kolaylıkla yapabileceğiz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da şeffaf davranmamız bazı kişilerce yanlış anlaşılabilecektir. Ancak Sağlıklı Yaşıyoruz takipçilerinin çoğunluğu sanal şekilde de olsa bizi tanıdılar. Amaç ve niyetimizin her zaman ve her konuda deneyimlerimizi paylaşmaktan ibaret olduğunu biliyorlar.

Sizler yaşadığınız yöreye göre, sağlıklı gıdalara belki yakın çevrenizden kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin en iyi ceviz size en yakın ceviz ağacınındır. Sizin listeniz bundan çok farklı olabilir. Önemli olan en iyi ve sağlıklı gıdalara ulaşıp temin etmeniz. 


Doğal sirke...

En güzeli tabii ki sirkeyi evde kendinizin yapması.

Çünkü markette satılan sirkeler 1 günde üretilen endüstriyel ürünler...  Sadece adı sirke... Oysa sirkenin en az 90 günlük bir fermantasyon süresine ihtiyacı var... Daha önce bazı ürünleri denedik. Ağustos 2016 itibarıyla Nihal Doğan'ın sirkesi ile ÖzEm'in sirkesini kullanıyoruz. 

   

ÖzEm 'in sirkesini kullanmaya başladık.ÖzEm'in sirkesini ve doğal nar ekşisini 2016 Ocak ayında test etmiş ve çok beğenmiştik. Bir kaç şişe alıp kullandık. Memnun kaldıktan sonra da sizlerle paylaşalım istedik.

Bizim gibi kendi sirkesini evde yapamayanlar bu sirkeyi deneyebilirler...  Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi için ÖzEm firmasından  % 25 indirim aldık. İndirim kodumuz her ayın 20'si ile son günü arasında geçerli oluyor. Bu indirim kodu her ayın 20'sinde Saat 00:00'da Facebook Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından duyuruluyor. Bu kodu kredi kart bilgilerinden önce girdiğiniz zaman fiyat kendiliğinden % 25 düşüyor.

Bu sirkelere www.ozemzeytinyaglari.com adresinden ulaşabilirsiniz. 


Süt ürünleri - tereyağı, kaymak, yoğurt, peynir vb. (Sadece İstanbul'dayken)


Canan Hocaya bir yolculuk dönüşü sormuştuk. Biz Datça'da her şeyi bulabiliyoruz ama İstanbul'a gelince zorlanıyoruz. Siz peyniri tereyağını nereden alıyorsunuz diye. Canan Hoca'da bizi Gömeç yolculuğu dönüşü Moda'da küçük bir dükkana götürdü. O saatte kapalıydı ertesi günü biz gidip açıkken bulduk ve bazı ürünlerinden aldık. Nurçin tereyağlarının adeta müptelası oldu. Hayatta yediğim ikinci güzel tereyağı diye tanımlıyor buradan aldığımız tereyağını. Burası mahalle arasında çok küçük bir dükkan. Kredi kartı bile geçmiyor. Dükkanı Sağlıklı Yaşıyoruz'da tanıtalım istedik bize verdiği cevap şu oldu. "Abi ben zaten zor mal yetiştiriyorum o zaman kalitem bozulur." Buradan kargoyla vb ürün alamıyorsunuz. Çünkü banka hesapları bile yok. Sadece gidip dükkana paranızı vererek alış veriş yapmak zorundasınız. Bu sabah Nurçin yine tereyağının güzelliğinden bahsedince dayanamadım ve sahibi Yaşar Beyi aradım ve izin istedim. dedim ki biz bu güzelliği yiyoruz izin ver İstanbul'da yaşayan arkadaşlarımız da gelip alabilsin. O da beni kırmadı ve olur Okan Abi dedi. Ben de Yaşar'ın iznini almış olarak paylaşıyorum. Böylece sizlere duyurmamış olduğum ve İstanbul'dan buz çantalarıyla taşıdığımız tereyağını kaymağı duyurarak vicdan azabından da kurtulmuş oldum. Biliyorum sonra biz de yağ ve kaymak bulamayacağız ama olsun...

ŞARK ÇİFTLİĞİ nerede? 

Moda Caddesi Gürbüztürk Sokak No 1 Kadıköy / İstanbul adresinde.

Yaşar Beyin telefonu:  0216 338 66 93

Buraya biz iki yoldan gidiyoruz. Fenerbahçe stadının önünden geçerek Yoğurtçu Parkına ulaşıyoruz Eskiden Yoğurtçu Karakolunun olduğu yerden Bahariye'ye doğru çıkıyoruz. Bahariye Caddesine gelince tramvay yoluna giriyoruz ve Bahariye Caddesinin sonundan sağa dönüp Moda okunu takip ediyoruz yani Migros'a doğru değil soldan giriyoruz. Moda caddesine gelince dümdüz karşıya doğru devam ediyoruz ve ilk sokağın köşesinde ŞARK ÇİFTLİĞİ dükkanına ulaşıyoruz. Park yeri çok zor. Onun için iki kişi gidiyoruz birimiz arabayla tur yaparken diğerimiz alış veriş yapıyor. 

İkinci yol olarak da Kadıköy'den Bostancı Dolmuşlarının gittiği yoldan gidip Moda Caddesine gelmeden soldaki son sokağa giriyorsunuz. 

Mayıs 2015 tarihi itibarıyla geçerli olan fiyatlar...

Manda yoğurt 12 TL

Manda tereyağı 35 TL (fotoğrafta)

Manda kaymak 50 TL (fotoğrafta)

İnek manda karışık yoğurt 6 TL

İnek tereyağı 35 TL

Koyun yoğurdu 12 TL (Senede 2 ay oluyor, Nisan 15 - Haziran 15 arası) Keçi peynir 33 TL Dil peynirİ 32 TL

%80 keçi %20 koyun sütünden eski kaşar 49 TL İnek tereyağ 35 TL

Önemli Not: Yanınızda nakit parayla gidin kredi kartı geçmiyor. 

 

Ceviz


Biz cevizi alacağımız yeri belirlemek için "tadım" yaptık. Bu tadım ile ilgili ayrıntıları "En iyi ceviz hangisi?" diye Google'de aratacak olursanız ilk sırada bizim tadım paylaşımımız çıkıyor.  Bu da bizim paylaşımlarımızın ne kadar ilgi gördüğünü ve önemsendiğini gösteriyor. Bu tadım ile ilgili ayrıntılarahttp://woto.com/en-iyi-ceviz  adresinden ulaşabilirsiniz. 

Kırşehir Kaman Cevizi için 0386 712 26 46 - 0505 567 61 83 numaralı telefonlardan Deniz İkizoğlu'nu arayıp sipariş verebilirsiniz. Biz kabuklu cevizi çuvalla alıyoruz. Siz istediğiniz kadar sipariş verebilirsiniz. Kabuklu ceviz için Deniz Beyin hesabına  18 TL/Kg EFT yapıyoruz ve kargo bedelini kapıda kargo firmasına ödüyoruz.  En son bu fiyattan Ekim 2013'te sipariş vermiştik.

Eylül 2014 'de Deniz Beyle görüştük Ancak çok cviz olduğu için bu sene fiyatlar yaklaşık 40 TL/kg (kabuklu) olacakmış. Henüz kesin  değilmiş. 

2014 Yılının Nisan Ayında Kaman cevizi tükendi. O nedenle biz de başka arayışa girdik ve tesadüfen Akhisar'da Lütfi Köfüncü'nün cevizleriyle tanıştık. 

Şimdi Lütfi Beyden ayıklanmış cevizi kilosu 40 TL'den alıyoruz. Kargo bize ait. Genelde kargo firmaları 5 kiloya kadar aynı parayı aldıkları için ben de ceviz ve kabak çekirdeği toplamını 5 kilo olacak şekilde veriyorum. Çok memnunuz. Eylül 2014 tarihi itibarıyla Lütfi Beyin kırılmış cevizinin fiyatı 50 TL/kg olmuş (Kargo alıcıya ait) Lütfi Beyin telefonları 0535 240 33 99 - 0236 412 55 44 

Lütfü Beyden en son ceviz alanlardan şikayet gelmeye başladı. Çünkü elindeki cevizlerin kabuğu kalın olduğu için kıramıyorlarmış ve suda bekletip öyle kırıyorlarmış dolayısıyla da gelen cevizler taze ceviz gibi nemli oluyormuş. En son şikayet 23.01.2015 de D.Ö.Ö. 'den geldi. 

Nisan 2015 'de Yatağan Muğla arasında Bayır'da bulunan KAPTANIN YERİ CEVİZHANE 'den aldık. Çok da memnun kaldık ama cevizin sonuna yetiştik. Önümüzdeki sene Kaman cevizinin durumuna göre büyük olsılıkla ceviz ihtiyacımızı CEVİZHANE 'den karşılayacağız. 0506 128 66 08 Nolu telefondan Sahibi Selin Hanıma ulaşabilirsiniz. Yumurta 'da alıyoruz buradan 

Bulgur

Bir zamanlar Siyez Bulgurundan yaptığımız bulgur pilavını yiyorduk. Grain Brain ve Wheat Belly kitaplarını okuduktan sonra bulgur pilavı yemeyi kestik. Ancak arada sırada oruk (içli köfte), mercimek köftesi için bulgur, evde yaptığımız lahmacun ve tarhana için de Siyez unu kullanıyoruz Bu siyez un ve bulgurunu da Kastamonu - Tokalı Gıda'dan alıyoruz Tel: 0366 668 43 62

Kaşar Peyniri - Gravyer


"Kars Kaşarını Kars'ta nereden almalıyız, bize önerebileceğiniz yer var mı?" diye Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından sormuştuk. Bu sorumuz sayesinde Salih Zeki Çiftçi arkadaşımızın Karslı olduğunu öğrenmiş olduk. Arkadaşımız Salih'in önerisi üzerine Taşkın Ticaret - Tayfun Boy 'a  0474 212 04 40 - 0532 417 25 90 nolu telefonlardan ulaştık. Aralık 2013'te kaşar peynirinin kilosunu 18 TL 'den, gravyer peynirinin de kilosunu 35 TL den aldık. Kargo bedeli 5 kiloya kadar 8 TL, 5-10 kilo arası ise 10 TL tutuyor. 1 Şubat 2014 tarihi itibariyle Kargo bedeli 1-5 kilo arası 9 TL , 5-10 kilo arası ise 12 TL olmuş. 

Ağustos 2014 'te buz çantası ve akülerini Kargo ile Taşkın Ticaret Tayfun Boy Beye gönderdim. Cumartesi günü ürünleri vakumlayıp kargoya vermiş Pazartesi günü de kargodan ben aldım ve hemen bir kısmını buzdolabına bir kısmını da derin dondurucuya koyduk. Fiyatlara biraz zam gelmiş.Kaşar Peynirinin kilosu 20 TL olmuş Gravyer peynirinin kilosu da 45 TL olmuş. 

23.02.2015 de bir miktar peynir aldık. Gravyer peynirinin fiyatı değişmemiş kilosu 45 TL den devam ediyor. Eski kaşar peynirine ise biraz zam gelmiş ve kilosu 23 TL olmuş. İlk kez Çeçil peyniri ile beyaz peynir de getirttik. Çeçil peynirinin kilosu 15 TL., beyaz peynirin kilosu ise 14 TL. Kargo ücreti olarak 9 kilo ürün için 12 TL ödedik.

Kasım 2015 'te Gravyer fiyatı 50 TL/kg, Kars eski kaşar peynirinin de fiyatı 25 TL/kg idi kampanya ile 10 gün süre için gravyeri 45 TL/kg eski Kars kaşar peynirini ise 23 TL/kg bedelle (200 Tl üzerine kargo bedeli ödemeden) aldık.  

16 Ocak 2016 tarihinde alış veriş yapan bir katılımcımızın bildirdiğine göre güncel fiyatlar: Gravyer yine 50 TL/kg, Kars eski kaşarı 26 TL/kg, Taze çeçil ise 20 TL/kg

Pastırma


Kastamonu'nun pastırmasının da doğal ve meşhur olduğunu daha önce duymuştuk. Bir komşumuz Pastırmacı Fatih'in telefonlarını vermişti ama bir türlü sipariş verememiştik.  Kastamonulu arkadaşlardan Av. Serap Ekmekçi Kaşgil ile siyez bulguru için konuşurken pastırma konusunu da dile getirdim ve  Pastırmacı Fatih'i sordum. Firmanın iyi ve köklü firmalardan (1924'den beri 4. kuşak) olduğunu öğrenince de Fatih Karaosmanoğlu'nu  0366 214 61 84 - 0532 614 49 84 arayarak kilosu 70 TL den kuşgönü (Sığırın omurgasından çıkan yağsız et ile yapılan pastırma - aslında yağlısından sipariş vermek çok daha doğru ama Nurçin de yiyebilsin diye yağsızı tercih ettik)  pastırma siparişi verdim. (Aralık 2013) Diğer pastırmaların da kilosu aynıymış. Yarımşar kiloluk paketlerde istedik. Birini açıp diğerlerini derin dondurucuya koyduk. Yenecek günden bir gün önce derin dondurucudan dolaba alınca ve bir gün de + 4 de bekleyince tazeliğini aynen muhafaza edecekmiş. Kargo için de 9 TL ödedik. 

Kaya Tuzu


Biz sağlıklı beslenmeye başladıktan sonra Himalaya Tuzu alıyorduk. Bir süre Himalaya tuzu kullandık. Ağustos 2013 'de Karatay Diyeti kitabının editörü Nihal Doğan ile tanıştık. Nihal Hanım beslenme konusunda oldukça deneyimli ve bilgili: Bize Çankırı'da mağaralarda oluşan Acem tuzu tavsiye etti. İnternetten telefonlarına ulaştım Eylül 2013'de 0376 212 48 87 nolu telefondan kilosu 5 TL (nakliye dahil) den kapıda ödemeli 5 kilo sipariş verdim ve iki üç günde elimize ulaştı. Bitince yine aynı yerden sipariş vereceğiz. 

Sayfamız Takipçilerinden Nilgün Açılan Gökboğa Ocak 2014'de sipariş vermiş. En az gönderilen miktar 5 kg ve nakliye alıcıya ait 5 TL/kg fiyatla satın almış. En son Eylül 2014 de 10 kg tuz aldık ve 50 TL tuz bedeli 10 TL de kargo bedeli ödedik 1 kg tuzun Datça'ya maliyeti 6 TL olmuş  oldu.  


ZEYTİNYAĞI

Biz daha önce zeytinyağlarımızı Datça'dan alıyorduk. 2014 yılında katıldığımız bir "zeytinyağı duyusal değerlendirme" eğitimden sonra bugüne kadar yediğimiz yağların "kusurlu" yağlar olduğunu öğrendik ve artık ilaç gibi zeytinyağı yemeye başladık. 


İlaç gibi zeytinyağı üreten firmalar da Sağlıklı Yaşıyoruz ailesi için zaman zaman %15 - %25 arasında indirim uyguluyorlar. Bu kampanyaları Facebook Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından takip edebilirsiniz. 

ZEYTİNYAĞI NEREDEN ALINABİLİR?


Zeytinyağı konusunda Datça 'nın Yarımada'nın Sesi gazetesine yazdığımız yazıları okumak için tıklayın.

ZEYTİNYAĞI İLAÇ GİBİ OLMALI 

ZEYTİNYAĞI NASIL KULLANILMALI 

YEREL VE GELENEKSEL İLE ÇAĞDAŞ VE BİLİMSELİN BULUŞTUĞU YER

Yumurta


Biz yumurtayı üç değişik yerden alıyoruz. 

  1.  Şerife Torun- Köylünün Yumurtası Tel: 0535 453 55 27
  2.  Adil  İçel- Gakga Doğal Köy Yumurtası - 0505 560 97 77
  3.  Selin Varol - Cevizhane - 0506 128 66 08

Bu kişileri telefonla arayıp sipariş veriyoruz, bankadan eft/havale ile bedelini gönderiyoruz. Yumurtalar bir gün sonra hiç kırılmadan kargo ile kapımıza kadar geliyor.  Hem serbest dolaşan hem de mısır ve hazır yem yedirilmemiş tavuk yumurtası almış oluyoruz. 

30 adet veya 60 adet veya 90 adet sipariş verebiliyorsunuz. Kargo dahil bedeli bir liranın altında. Yazın buz aküleriyle gönderiyorlar. Datça pazarından daha ucuza mal ediyoruz.SAĞLIKLI YAŞIYORUZ


Nurçin & Okan Çağlar

Karatay Menüsü'ne dönmek için fotoğrafın üzerine tıklayın