Omega 3 ve Antioksidan Takviyeleri Konusundaki Deneyimlerimiz ve Tavsiyelerimiz 


Neden Omega 3 ve antioksidan alıyoruz?

Günümüzde hayvanların beslenme şekilleri ve fiziki ortamları eskisi gibi doğal değil. Hayvanlar artık güneş altında ve yeşilliklerle beslenmiyor. Güneş görmeyen mekanlarda yapay ışık altında suni yemle besleniyorlar. Bu nedenledir ki artık Omega 3 yağlarını hayvansal besinlerden yeterince alamıyoruz. Yalnızca av hayvanlarından ve serbest dolaşan, doğal beslenen hayvanların et ve yumurtalarından alabiliriz.

Balıkların da bir kısma artık üretme çiftliklerinde suni yemle üretiliyor. Kaldı ki her balığın omega-3 miktarı da aynı değil. Türkiye'de yetişen omega-3 miktarı en yüksek balık hamsi ve sardalya, omega-3 miktarı en yeterli balık ise somon balığı. Yosunların arasında beslenen balıkların Omega 3 yağı yeterli olabiliyor. Yani denizin yeşillikleri ile beslenen balıkları tercih etmemiz gerekiyor. . Bu gibi nedenlerle doğal yollardan yeterince Omega 3 alamadığımız için, dışarıdan desteklerle Omega 3 alınması gerektiğini Canan Karatay ve bir çok uzman hekim kitaplarında ve yazılarında anlatıyor.

Yeterince Omega 3 alınmazsa kilo verilemeyeceği konusuna da Canan Hoca, Karatay Diyeti ile Yaşam Boyu Sağlık (ikinci kitapta) değinmiş. Biz de Canan hocanın kitabını okuduktan sonra Omega 3 almaya karar verdik. Omega 3’ün kilo vermeye yardımcı olması dışında pek çok yararı da varmış.

Deneyimlerimiz:

Omega 3 maceramızı sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

İlk Omega 3 ‘ü Datça’daki bir eczacıya sorduk ve en iyisinden bir ürün istedik. Eczacı bize Solgar marka bir ürünü verdi ve o takviyeyi kullanmaya başladık. İçeriğine hiç bakmadık bile…

O günlerde İzmir'e gitmiştik ve Amerikan Pazarı gibi bir yerde Amerikan malı Omega 3 gördük, büyük şişedeydi ve çok daha ucuza geliyordu. Üzerinde de 1000 mg yazıyordu. Aşağı yukarı bizim içtiğimiz Solgar markalı ürünle aynıydı gibi ama fiyatı neredeyse yarısıydı. Bu üründen aldık ve Solgar’ın Omega 3 ü bitince o ürünü içmeye başladık. Şu anda markasını bile hatırlamıyoruz.

Canan Karatay'a sorduk

Biraz el yordamıyla davrandığımızın farkında olduğumuzdan Canan hocaya e-mail atarak bu konuyu sorduk. O da bize çok önemli bilgiler verdi eksik olmasın. Canan Hocadan aldığımız bilgiler;

  1. Omega 3ün içeriğindeki EPA + DHA miktarının önemli olduğunu, günde 2.5-3 gram EPA + DHA alınması gerektiğini, 
  2. Omega 3 ile birlikte antioksidan da alınması gerektiğini,
  3. Omega 3 ve antioksidanların hepsinin birden tok karnına ve ana yemekten sonra içilmesi gerektiğini yazdı.

Omega 3 kapsüllerinin genelde EPA + DHA miktarı günlük alınması gereken miktardan düşük olduğundan birden fazla kapsül içilmesi gerekiyor. Bu nedenle Canan Hoca bize bu kapsüllerin hepsini birden antioksidan kapsülüyle birlikte ana yemekten sonra tok karnına içmemizi önerdi. Ancak sayfamızı takip eden Canan Hocanın hastalarından birisi de EFA S-1200 Omega 3 kapsüllerinden 4 adet sabah kahvaltısından sonra Co-Enzyme Q 10 ile birlikte aldıklarını, akşama da sadece bir adet Q 10 aldıklarını ifade ettiler

EPA + DHA miktarı şoku

Canan Hocayla bu yazışmayı yapar yapmaz hemen aldığımız ürünün EPA + DHA miktarına baktık ve çok yetersiz olduğunu gördük. Canan hocanın tavsiye ettiği kadar omega-3 alabilmek için 16 adet kapsül almamız gerekiyordu. Ne yapalım bugüne kadar aldıklarımız bir işe yaramamış önümüze bakalım dedik ve 4 er 5 er elimizdeki kapsülleri tükettik. 

Bir doktor arkadaşımız Solgar ve GNC dışındaki markalara fazla güvenmememizi söyledi. Bu doğrultuda bakınca EPA + DHA'sı en yüksek ürün GNCnin Triple Strength Fish Oil adlı üründü. Datçada GNC mağazası olmadığından telefonla merkezlerinden sipariş ederek temin ettik. (Merkezi arayınca 3 al 2 öde kampanyasından yararlanılabiliyor) Yanına da Datça’daki bir eczaneden antioksidan olarak Solgar V2000 almaya başladık. Bunu da Canan Hoca bir hastasına önermişti. Bu ürünlerin fotoğraflarını Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından 13.12.2012 tarihinde yayınlamıştık. 

Bu aldığımız ürünler tam bitecekken yeni sipariş için GNC merkezini aradığımızda, EPA miktarı 714 mg olan yeni bir ürünleri çıktığını söylediler ve biz de o üründen sipariş ettik. O siparişi verirken onların da Antioxidant Formula adlı bir ürünleri olduğunu öğrenince ondan da sipariş verdik. Hem burada GNC olmadığı için hem de üç al iki öde kampanyası olduğu için neredeyse bir yıl yetecek kadar ürün aldık. Bu ürünlerin fotoğraflarını Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından 09.01.2013 tarihinde sizlerle paylaştık. 

Geçtiğimiz zamanlarda sayfamızıi izlemeye başlayan Burçin Sezer bizim kullandığımız ürünlerden almak üzere GNC mağazasına gittiğinde ona 714 mg EPA nın iki kapsülde olduğunu söylemişler. Onun uyarısı üzerine kutunun üstüne baktığımızda, verilen içeriğin bir porsiyonun içeriği olduğu, bir porsiyonun da 2 kapsülden oluştuğunun yazdığını okuduk. Biz daha önce sadece EPA miktarına bakmış, üstte yazan bu küçücük yazıyı görmemiştik. İkinci şokumuzu yaşamış olduk.

Daha sonra İzmir GNCden sayfamızı izleyen bir kişi, bizi mesaj ile uyararak aldığımız antioksidanın içeriğinin de 3 kapsül için geçerli olduğunu söyledi, şişeye baktık aynen öyle; bir porsiyon 3 kapsülden oluşur yazıyor. Böylece 3. şokumuzu yaşamış olduk. 

Aman Omega 3 ürünü alırken çok dikkatli olun. Bizlerin iyi niyetini resmen istismar ediyorlar bu tür tutumlarla. Neymiş bir porsiyon 3 kapsülden oluşuyormuş. Yani kapsülün içindeki miktarı yazmıyor da porsiyonun değerlerini yazıyorlar. 

Sonuç olarak, elimizdeki ürünler bitene kadar günlük dozları arttırdık ama bu yanlış yönlendirme nedeniyle iki ayı aşkın bir süre bu destekleri çok eksik kullanmış olduk.

Bu arada Antioksidanların da 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini öğrendik ama daha sonra bu bilginin de pek doğru olmadığını anladık. 

O sırada elimizde Anioxidant Formula kapsüllerinden bir miktar olmasına rağmen bu antioksidanı da uzun süreli içtiğimiz için bu desteğe (son kullanma tarihi de müsait olduğu için) biraz ara verdik.

Bir süre de GNC'nin Triple Strength Fish Oil + Resveratrol takviyesini kullandık. Yani antioksiadanı da içinde. Bu kapsülün bileşiminde;

EPA = 647 mg

DHA = 253 mg

Resveratrol (Antioksiadan) = 125 mg var. 2 şer adet aldık.

Sonra da GNC'nin Triple Strength Fish Oil + CO-Enzyme Q10 takviyesi kullandık. 2 şer kapsül aldık.

     

Üç ay yetecek kadar Omega 3 alıyorduk. 3 ay sonra hangisine geçeceğimize karar veriyorduk.

GNC'nin son aldığımız kapsülü bir önceki gibi enterik kaplı olduğu için midede değil de bağırsakta çözünüyordu. Bu nedenle Solgar'ın midede çözülenleri gibi aldıktan sonraki saatlerde ağzınıza balık kokusu gelmiyordu.

Prof. Dr. Ahmet Aydın, "7 den 70 e Taş Devri Diyeti" kitabının Balık Yağı - 13. Bölümünde Omega 3 dozu önerisi. "Bir çok hastalıktan korunmak için süt ve oyun çocukları günde en az 250 mg., büyük çocuklar / erişkinler ise en az 500 - 1000 mg., Aktif Omega 3 yağ asidi (EPA+DHEA) almalılar." ayrıca "kalp hastaları, depresyon, romatoid artirit ve diğer iltihabi kronik hastalıklar için doz 3000 mg'a kadar çıkartılabilir."

Biz Ağustos 2013 'te Canan Hoca Datça'ya geldiği zaman kullandığımız Omega 3 ve antioksidanı göstermiştik. Bize "katkısızsa içebilirsiniz" demiş ama iyi veya kötü diye bir yorumda bulunmamıştı. Canan Hocayı tanıdıkça anlıyoruz ki Canan Hoca özellikle bir marka adını vermek hiç istemiyor. Bize de bir şey söylememesi sanırım bundan kaynaklanıyor.

Haziran 2014 de Makbule Alan arkadaşımız Canan Hocaya muayeneye gitti. O da biraz zorlanmış ama Canan Hocanın tavsiyesini almış. Biz de elimizdekileri tüketip bu yeni takviyelere geçtik. Canan Hoca Makbule arkadaşımızai 4 adet EFA S 1200 + 1 adet CoEnz QH 100 mg tok karnına almasını önermiş. Biz de ilk kez 25.06.2014 tarihinde bu ürünleri kullanmaya başladık.  


Efa S-1200 Omega 3 leri 4 er 4 er aldığımız için dayanmıyor. Eczaneden bu ürünü 55 TL ye alıyorduk.  3-4 kutu da almıştık ki firmanın yetkilileriyle temasa geçip hem ürünler hakkında daha detaylı bilgi aldık hem de Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesine nasıl bir fiyat uygulayabilecekleri konusunu görüşmeye başladık. Bu arada omega 3 seviye testinin Almanya'da yapılabildiğini öğrendik. Kitlerini istedik ve onun da testini denemek istedik.

Trigliserid formunun ne olduğunu ilk kez öğrendik

Omega-3 takviyeleri etil ester veya trigliserid olmak üzere 2 formda oluyormuş. Genelde kutunun üzerinde trigliserid formunda olduğu özellikle belirtilmemişse etil ester formunda demek. Trigliserid formuna getirilmesinin ekstra bir maliyeti var. Ancak ürünün biyoyararlanımını yükseltiyor. Yani bir ürünü alırken sadece EPA + DHA miktarına bakmak da yetmiyormuş, daha fazla yararlanabilmek için hangi formda olduğu da önemliymiş. 


IFOS (International Fish Oil Standards) 5 yıldızın ne olduğunu öğrendik
EFA S-1200 ürününü % 30-33 indirimli alırken benzer özelliklerdeki Ocean plus ile tanıştık ve bu ürünü eczane fiyatlarından % 50 ucuza alabilmeye başladık. Bu 2 ürüne en son Tab İlaç'ın ürettiği Krilom Omega 3 de eklendi. Krilom omega 3'ün içinde ayrıca bir miktar da krill yağı bulunmakta. Bu üç ürünle ilgili karşılaştırmalı bilgileri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. 

Ağustos 2016 itibarıyla: 


Ubiquinol: CoEnz QH veya OmePa-Q10

Her gün Omega 3 ile birlikte bir adet 100 mg CoEnz Q10'un aktive olmuş hali olan CoEnz QH veya OmePa-Q10 alıyoruz.

25 yaşından küçük olanlar CoEnzQ10 alabilirler. 25 - 40 yaş arasında da kişiye göre değişmekle beraber Ubiquinol'ün emilimi çok daha fazla olmaktadır. Ubiquinol ile ilgili görüşlerimizi de Mahşerin 4 Atlısı yazımızın içinde bulabilirsiniz.  

KOENZİM Q10 VE UBİQUİNOLÜN SAĞLIK İÇİN YARARLARI

Not: OmePa-Q10'u her ayın 20 'si ile 30'u arasında yapılan kampanyalarda %50 ucuza alabiliyoruz. CoEnzQH'ın indirim oranı biraz daha düşük. Araştırdıkça pek çok şey öğrendik... Sizlere tavsiyelerimiz:

Omega 3 / Omega 6 dengesinin kurulabilmesi için yediğimiz besinlerden yeterince Omega 3 alamadığımızdan her gün Omega 3 takviyesi almamız gerekiyor. Canan Hoca EPA + DHA nın yaklaşık 3 gr olması gerektiğini söylüyor. 

Omega 3 seçerken bazı kriterler oluşturduk ki bu kriterlerin Canan Hocanın tavsiyeleriyle de çok örtüştüğünü düşünüyoruz

1- Omega 3 takviyesi mutlaka eczanede satılan bir ürün olmalı

2- IFOS 5 yıldız onayı bulunmalı

3- Trigliserid formunda olmalı


4- EPA + DHA değeri yüksek olmalı

5- Balık veya sığır jelatini kullanılmalı

Türkiye de bu 5 koşulu birden karşılayan üç ürün bulunmaktadır. Bu ürünler EFA-S 1200, Ocean Plus ve Krilom Omega-3'dür.. Biz her üçünü de kullanıyoruz. Ocean plus'ı eczane fiyatlarından % 50 ucuza Efa S 1200 'ü eczane fiyatlarından % 25-33,33 ucuza, Krilom'u ise % 55 ucuza alabiliyoruz.

Omega 3 leri (4 adet) ana yemeğimizin sonuna doğru CoEnz QH veya OmePa Q10  ile birlikte alıyoruz. OmePa Q10 aldığımızda 1 kapsüllük omega-3 de içerdiğinden 3 omega-3 kapsülü alıyoruz. 

Omega 3 takviyesi almanızın gerekli olup olmadığını, ne zaman ve kaç kapsül almanız gerektiğini mutlaka bir uzmana, bilene danışın.


Bu yazıları da bir okuyun isterseniz.

DHA mı, EPA mı? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Omega 3ler le ilgili Prof. Dr. Erkan Topuzun Saba Tümer ile yaptığı söyleşiyi izlediniz mi?

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, Omege 3 ile ilgili neler söylüyor?

Prof. Dr. Ahmet aydın Omega 3 Hapı Kanser mi Yapıyor? 

Bu da karşı bir görüş:

Prof. Dr Ahmet Rasim Küçükusta da "Omega 3 Hapları işe yaramıyor" 

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta 'da "Omega 3 Haplarını Çöpe Atın" diyor.

SAĞLIKLI YAŞIYORUZ


Nurçin & Okan Çağlar

Karatay Menüsü'ne dönmek için fotoğrafın üzerine tıklayın