Sağlıklı Yaşıyoruz A Takımı Üyeleri'nden Füsun Özbarut'tan

K2 Vitamini Deposu Ghee (Sadeyağ) Tarifi


Ben 750 gr. bio tereyağı kullandım. (her ne kadar bio ürüne rağbet etmesem de.) Çok kısık ateşte çelik tencereye konulan yağ eritilir. Sabır çok önemli, ben yaklaşık eritme süresini 1,5 saat tuttum. Eriyen yağda köpükler olmaya başlayınca ocağın altı 150 dereceye gelecek şekilde açılır ve yağın yanmamasına dikkat ederek üzerinde oluşan beyaz köpükler çay süzgeci yardımıyla toplanır. Ta ki tencerenin dibi görünene kadar (Benim ocağım elektrikli, arada bir tencereyi ocaktan alıyor, ocağın altını kısıyor, ocağın ısısı düşünce tencereyi tekrar ocağa koyuyorum ve ısıyı yükseltiyorum)

Yağımız şeffaf bir hal alıp tencerenin dibinde minik siyah topçuklar oluşunca, yağımız hazır demektir. Bu işlem yaklaşık 3 saat sürüyor. İyice yıkadığımız, steril ettiğimiz, mümkünse küçük kavanozlara yine çay süzgecinden süzerek yağımızı dolduruyor, kapaklarını kapatıp 2-3 dakika kavanozları ters çevirip, yağ ile kavanoz kapaklarını mühürleyerek hava geçirmezliğini sağlıyor, düz çevirip donmaya bırakıyoruz. Donan yağlarımızı ışık görmeyen serince bir dolapta 6 ay kadar saklayabiliriz. Açtığımız kavanozumuza kirli kaşık sokmuyor, ocağın yakınında tutmuyor ve buz dolabına koymuyoruz. Eğer şişemizin dibinde minik kahverengi benekler olursa, o kısmı tüketmezsek iyi olur, ki bende oluşmadı. Süzgeç çok önemli!

Ghee, Hint, Afgan mutfağının ve ayurvedanın ayrılmaz bir parçası. Kızartmalarda dahi kullanılabilecek ısıya dayanıklı, LDL kolesterolü düşürücü, hazmı kolay laktozsuz ve kazeinsiz (kansere katalizör), saf bir yağ. Rahatlıkla kahvaltılarda tüketilebilen farklı bir lezzet. Ben Almanya'da yemeklerde kullanmak üzere uzun zamandır bu yağı yapıyorum. Köy tereyağı ile yapmak tabii ki daha faydalı ve daha lezzetli.

Ghee'yi, kuruyan burnunuza, kavanozdan kaşıkla aldığınız yağı parmak uçlarına alıp sürebilir, kuruyan ayak topuklarınızda kullanabilir ve hatta kabuk bağlayan yaralarda kabuğun çatlamaması için dahi kullanabilirsiniz.

Afiyet sağlık olsun..

Füsun Özbarut


______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz